válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve vesmíru mohou být tak obří černé díry, že nelze vysvětlit jejich vznik

Ve vesmíru mohou být tak obří černé díry, že nelze vysvětlit jejich vznik
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 14 fotek+ 15 fotek

Není to tak dávno, co panovaly pochybnosti, zda černé díry vůbec existují. Teď už víme, že existují, ale to přináší další otázky. Vědci se například domnívají, že ve vesmíru mohou existovat opravdu gigantické černé díry. Jejich velikost je tak velká, že není možné se současnými znalostmi vysvětlit, jak vlastně vznikly.

Tomáš Chalupa 5. června 2021

Jak velké mohou tyto černé díry být? Minimálně desetkrát větší než největší doposud objevená černá díra. První je potřeba je najít a ověřit, že se taková monstra ve vesmíru skutečně vyskytují. Na to se zaměřil mezinárodní výzkumný tým, který je hodlá najít.

Ta největší doposud objevená černá díra je supermasivní Saggitarius A, který se nachází v centru naší galaxie. Saggitarius stále roste, protože pohlcuje z okolního vesmíru hmotu a energii. To dělají všechny černé díry, takže právě tento předpoklad přivádí vědce na myšlenku, že někde v hlubinách vesmíru jsou ještě větší černé díry, než je třída supermasivních černých děr. Jsou prastaré a pokud po celou dobu své existence rostou, jejich rozměry mohou být kolosální.

Thumbnail # Černé díře z ničeho nic zmizela korona
Mohlo by Vás zajímat:

Černé díře z ničeho nic zmizela korona

Černé díry vznikají při zániku supermasivních hvězd. Ovšem vědci se domnívají, že ty největší černé díry vznikaly ještě dávno předtím. Pak ovšem musely vzniknout jinak než při zániku supermasivních hvězd. Možná vznikly při kolapsu plynných oblaků, ale to je jen teorie. Vědci zatím nevědí, jaký by mohl být mechanismus jejich vzniku. Teprve pokud se takovou obří černou díru podaří najít, budou vědci stoprocentně vědět, že černé díry vznikaly i jinými způsoby. A budou muset přijít na to, jaké to byly.

Thumbnail # Byla objevena nejstarší nejvzdálenější černá díra, navíc plná záhad
Mohlo by Vás zajímat:

Byla objevena nejstarší nejvzdálenější černá díra, navíc plná záhad

Další věc, kterou bude potřeba vyřešit, jsou gravitační síly. Černé díry na své okolí působí gravitační silou. I Saggitarius A, ovšem ten je příliš malý, takže do sebe pouze vtahuje okolní materiál a záření. Ale nová obří třída černých děr už by působila tak obrovskou gravitační silou, že by deformovala podobu celé galaxie. Právě to může být vodítko při jejich hledání, vědci mohou hledat anomálie, nejrůznější deformace na mikrovlnném pozadí. Je možné, že obří černé díry mají kolem sebe koronu, která vzniká z ohromné masy, kterou neustále pohlcují. Zkrátka pokud se je někdy podaří objevit, bude to velký přelom v chápání problematiky černých děr i vesmíru vůbec. Je to ale nadmíru složitý úkol s nejistým výsledkem, ale tak už to v astronomii bývá.

Další články

Zavří­t reklamu