Život na mnoha planetách ve vesmíru by mohl být ještě bohatější než na Zemi, stačí hodně vody a výhodné podnebí.

Život na mnoha planetách ve vesmíru by mohl být ještě bohatější než na Zemi, stačí hodně vody a výhodné podnebí. | zdroj: iflscience.com


Ve vesmíru jsou planety, kde je více života než na Zemi, myslí si vědci

TÉMATA: planety | exoplanety | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2019 | 12:30

Základní podmínky pro vznik života ve vesmíru jsou jasné – voda v tekutém stavu, atmosféra obsahující kyslík a planeta by se měla nacházet v „zóně života“. Vědci už takových planet našli mnoho a podle všeho mají některé ještě lepší podmínky pro život než naše Země. Možná tam tím pádem život kvete a bují ještě intenzivněji a rozmanitěji než u nás.

Dr. Stephanie Olsonová prezentovala na Geochemickém kongresu v Barceloně výsledek práce svého týmu, který vytvořil pomocí počítačové simulace nejrůznější exoplanety s příhodnými podmínkami pro život. Vycházel přitom z údajů NASA, která také dodala speciální software. Převážná většina modelových planet měla na sobě oceán, jelikož existence tekoucí vody je obecně přijímána za vůbec nejdůležitější.

Z modelu vyšlo celkem jednoznačně, že pokud by existovala planeta s vyšší hustotou atmosféry, pomalejší rotací než má Země a současně by na ní byl dostatek kontinentů, pak by na této planetě byl život ještě rozmanitější, než je tomu na Zemi. Samozřejmě jde jen o teoretické modely, nicméně je vysoce pravděpodobné, že někde v hlubinách vesmíru taková planeta existuje. Pokud by ji lidé objevili a dokázali k ní doletět, pak by to zřejmě vyřešilo mnoho současných problémů tady na Zemi. Ovšem to je dlouhodobý sen lidstva, který má zatím velmi daleko ke svému naplnění.

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2019 | 12:30

Zavří­t reklamu