Universum má 2 biliony galaxií, většinu z nich ale lidé nejsou schopni pozorovat.

Universum má 2 biliony galaxií, většinu z nich ale lidé nejsou schopni pozorovat. | zdroj: iflscience.com


Ve vesmíru je hustěji, než se myslelo, jsou v něm dva biliony galaxií!

TÉMATA: vesmír | galaxie | teorie

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 01. 2017 | 13:00

Podle nejnovější studie je ve vesmíru poněkud plněji, než se doposud myslelo. Ve viditelné části univerza se nachází dva biliony galaxií, což je desetkrát více, než dělaly předchozí odhady.

Výzkum nebo spíše velké sčítání vesmíru vedl profesor Christopher Conselice z Nottinghamské univerzity. Výzkumem strávil posledních patnáct let. Předchozí odhady hovořily o tom, že ve vesmíru existuje 100 miliard galaxií, což vycházelo z dat získaných z Hubbleova teleskopu. 

Ze současných dvou bilionů galaxií pozorujeme ve skutečnosti jen velmi malý zlomek. Většina je samozřejmě velmi vzdálená a nachází se mimo náš dosah, některé galaxie jsou také příliš malé na to, aby se daly pozorovat.

Nový odhad v počtu galaxií je podstatný pro to, jak bude chápán vývoj vesmíru v čase od Velkého třesku. Nyní to totiž vypadá, že za celých 13,7 miliard let kosmické evoluce bylo po celou dobu ve vesmíru více galaxií. Je tedy třeba poupravit všechny úvahy na toto téma a přijít s novými modely, jak se vesmír vyvíjel.

"Kdo ví, jaké zajímavé věci ještě objevíme s teleskopy nové generace," klade si otázku Conselice. Na prozkoumání čeká ještě více než 90 procent galaxií, které jsme doposud ještě ani nespatřili. Před lidstvem tak leží velký úkol. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 01. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu