Planetární systém Epsilon Eridani je podobný naší sluneční soustavě.

Planetární systém Epsilon Eridani je podobný naší sluneční soustavě. | zdroj: messagetoeagle.com


Ve vesmíru byla objevena soustava podobná naší, nachází se v souhvězdí Eridanu

TÉMATA: vesmír | planety

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 06. 2017 | 13:00

Astronomové objevili ve vzdálenosti 10,5 milionů světelných let systém Epsilon Eridani, který je velmi podobný naší sluneční soustavě. Nachází se v souhvězdí Eridanu, jehož součástí je i hvězda Epsilon Eridani.

Hvězda Epsilon Eridani má 82 procent objemu Slunce a 74 procent jeho obvodu. Je mu tedy velmi podobná. Zajímavé je, že Eridanus se objevuje v mnoha sci-fi dílech a hrách, například v knihách Isaaca Asimova, ve hře Halo nebo v hvězdné sáze Star Trek

Planeta Epsilon Eridani je velmi podobná našemu Jupiteru, je stejně vzdálená od hvězdy a má podobnou velikost jako Jupiter. Tento hvězdný systém má dokonce na svém okraji pás malých asteroidů a měsíců, stejně jako má naše soustava Kuiperův pás. Podobností s naší soustavou je mnoho, ale život v ní nejspíš možný není. Epsilon Eridani je mladá hvězda a produkuje velké množství ultrafialového záření, které je pro život škodlivé. Pokud tedy na některé z planet není forma života, která je proti tomuto záření imunní. 

Podrobnosti o tomto systému přinesl výkonný Spitzerův teleskop, nově také modernější a mnohem větší teleskop SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy). Vědci tak mohou dále zkoumat tento zajímavý systém.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 06. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu