válkaČeskoslovenskoobjevy

Česko zaplavil smutek. Zemřel nejslavnější český zpěvák Karel Gott

Česko zaplavil smutek. Zemřel nejslavnější český zpěvák Karel Gott
Zdroj: Profimedia.cz
+ 9 fotek+ 10 fotek

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma v kruhu své rodiny, řekla dnes ČTK jeho manželka Ivana Gottová. Gott v polovině září oznámil, že trpí akutní leukémií a ambulantně se léčí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. S vážnými zdravotními problémy se potýkal už v roce 2016.

Redakce Extrastory.cz 2. října 2019

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera (v úterý), krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ sdělila Ivana Gottová.

Karel Gott je nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby. Vydal skoro tři stovky alb, první už v roce 1965, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Populární je též v Německu či Rusku.

Seznam zpěvákových ocenění je velmi dlouhý. Například Zlatým a Českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé už za rok 1963 a zatím naposledy v roce 2017. Za minulého režimu byl zasloužilým (1977) a národním umělcem (1985), v roce 2009 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy. Současný prezident Miloš Zeman nedávno připustil, že Gottovi udělí vyšší státní vyznamenání.

„Navrhnu vládě, aby se uskutečnil státní pohřeb v katedrále svatého Víta. Myslím, že by si pan Gott zasloužil, aby se s ním lidé mohli takto rozloučit,“ sdělil dnes ČTK premiér Andrej Babiš. Stejnou myšlenku později vyjádřil i ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Po konzultaci s rodinou Karla Gotta navrhnu vládě zorganizovat státní pohřeb,“ napsal na twitteru.

Na pražské Bertramce, kde Karel Gott bydlel, se od dopoledních hodin scházejí lidé se svíčkami a květinami, aby uctili zpěvákovu památku.

Zdroj: ČTK

Související články

Další články

Zavří­t reklamu