válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve vědecké divizi Bílého domu nepracuje už ani jeden člověk

Ve vědecké divizi Bílého domu nepracuje už ani jeden člověk
Zdroj: iflscience.com

Donald Trump často blábolí nesmysly, jako například že ve válce za nezávislost chrabří Američané obsadili letiště. Lidé se ptají, jak to, že mu jeho vědečtí poradci neřeknou, že v té době žádné letadla ani letiště neexistovaly. Možná je to proto, že ve vědecké divizi Bílého domu není ani jeden člověk.

Tomáš Chalupa 20. července 2019

Oficiálně se vědecká divize jmenuje Úřad pro vědecké a technické záležitosti (Office of Science and Technology Policy – OSTP). Je to poradní orgán prezidenta, který mu má radit v nejrůznějších odborných otázkách a vznášet legislativní podněty pro nové zákony. Bohužel jak se nyní ukázalo, v tomto úřadě už nikdo nepracuje, a Donald Trump tak nemá momentálně k dispozici žádné vlastní vědecké poradce.

Už delší dobu byl přitom úřad personálně téměř na dně, pracovali v něm poslední tři vědci, kteří tam nastoupili už za dob Baracka Obamy. Ale všichni tři nyní úřad opustili a ten tak nemá žádné osazenstvo. V dobách největšího rozkvětu přitom pracovalo v OSTP přes 100 vědeckých odborníků. Úřad byl zřízen kongresem v roce 1976 právě proto, aby měl prezident dostatek fundovaných vědeckých pracovníků pokrývajících všechny oblasti vědy. Nyní není vůbec jasné, jak a kým, nebo zda vůbec bude chod úřadu obnoven.

Podle komentátorů je šokující, že oni tři vědci pracovali pro OSTP od konce funkčního období Baracka Obamy. To znamená, že za celou dobu své vlády Donald Trump nedosadil do úřadu žádného vědce a zjevně mu vůbec nevadilo, že úřad má 97 procent pod stav. Vkrádají se tak otázky ohledně toho, jaké vědecké informace vlastně Donald Trump má k dispozici při svém rozhodování.

Administrativa Donalda Trumpa má problém s vědci už delší dobu. Například Enviromentální ochranná agentura (EPI) přišla kvůli vládním škrtům o celý svůj vědecký poradní sbor. Mnoho vládních agentur zaměřených na vědu a výzkum bylo bez náhrady zavřeno. V červnu tohoto roku bylo celých 85 procent vědeckých pracovních pozic ve vládě neobsazeno. Nikdy v historii se vláda do podobné situace nedostala. Na vládu Donalda Trumpa tento stav nevrhá vůbec dobré světlo.

Další články

Zavří­t reklamu