válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Vatikánu bojovali po staletí proti kočkám, spustili masakr po celé Evropě

Ve Vatikánu bojovali po staletí proti kočkám, spustili masakr po celé Evropě
Zdroj: allthatsinteresting.com

S bojem proti kočkám začal papež Řehoř IX., který seděl na Svatém stolci mezi lety 1227 a 1241. Ten považoval kočky za převtělení Satana. Tyto názory na čtyřnohé chlupaté miláčky získal od svého hlavního inkvizitora Konráda z Marburku.

Tomáš Chalupa 7. května 2019

Konrád z Marburku zase vycházel z informací, které se dozvěděl od vyslýchaných heretiků na mučidlech. Ti mu prozrazovali, že vzývali černé kocoury jakožto symbol nebo dokonce převtělení Satana. 13. června roku 1233 vydal Řehoř IX. Vox in Rama, listinu, kde se oficiálně praví, že Satan je z poloviny kocour a bere na sebe tuto podobu, zejména při satanistických obřadech a rituálech.

Katolíci po celé Evropě, kterým za kontakty s kočkami mohlo hrozit až upálení na hranici, začali horlivě vybíjet kočky, kdekoliv na ně narazili. Podle některých odborníků jsou důsledky tohoto vyvražďování patrné dodnes. Populace koček v Evropě by prý mohla být dnes mnohem větší, pokud by nebyly ve středověku téměř vyhubeny lidmi. Ti je zabíjeli nejen z náboženských důvodů, ale také z obavy, že šíří mor. Zkrátka kočky to ve středověku měly pořádně nahnuté a neměly daleko k vyhubení.

Poměry se nezměnily ani za dalšího papeže Inocence VIII., který měl rovněž kočky na seznamu úhlavních nepřátel. A lepší to nebylo ani potom. V takové Belgii mají tradiční festival zvaný Kattenstoet, který spočívá hlavně ve vyhazování koček z okna.

Stíny nelibosti nad kočkami jsou ve Vatikánu údajně patrné dodnes a tyhle čtyřnohé miláčky v domácnostech kardinálů zcela jistě nenajdete. Je pravda, že současný papež František je známý svou náklonností ke zvířatům a dá se čekat, že rozhodně nechce upalovat na hranici nikoho, kdo má doma kočku. Na druhou stranu se nechal slyšet, že lidé příliš utrácejí za svá domácí zvířata. To se ale nedá pokládat za přímý útok na kočky, ale spíše za pokyn ke všeobecné střídmosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu