Jan a Antonina Zabinští zachránili stovky Židů před gestapem, ukryli je u sebe doma i v zoologické zahradě.

Jan a Antonina Zabinští zachránili stovky Židů před gestapem, ukryli je u sebe doma i v zoologické zahradě. | zdroj: sprawiedliwi.org.pl


Ve varšavské zoo se za války ukrývalo na 300 Židů před gestapem

TÉMATA: druhá světová válka | polsko | židé

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 11. 2016 | 10:30

Varšavská zoologická zahrada za druhé světové války posloužila jako úkryt pro stovky Židů, po kterých pátralo gestapo. Umožnil to ředitel zahrady Jan Zabinski a jeho žena Antonina. Zachránili jim tím život.

Jan Zabinski původně ubytovával Židy u sebe doma, ale brzy mu chyběly vhodné volné prostory. Tak dostal nápad umístit je do zoologické zahrady. V zoo bylo plno prázdných klecí a příbytků pro zvířata, kam se pronásledované skupiny obyvatel mohli schovat.

Zajímavá byla také bezpečnostní opatření, která panovala u Zabinských přimo u nich doma. Ukrytým Židům dali různá zvířecí jména a oslovali je jimi, aby nevzbudili pozornost nikoho zvenčí. Když se blížilo nebezpečí, manželka Zabinského začala hrát na piano skladbu "Jdi, jdi na Krétu" z Offenbachovy operety Krásná Helena. To byl signál, aby se všichni ukryli do skříní a do podkroví. Jen takto se za celou válku všichni Židé u nich doma i v zoologické zahradě vyhnuli odhalení. 

Antonina a Jan Zabinští byli v roce 1968 v Izraeli oceněni titulem Spravedlivý mezi národy za záchranu stovek Židů. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 11. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu