Když vás už obyčejná čokoláda omrzí...

Když vás už obyčejná čokoláda omrzí... | zdroj: phys.org


Ve Švýcarsku vymysleli duhovou čokoládu, která mění barvy

TÉMATA: jídlo | čokoláda

user-avatar

Simona Knotková

14. 01. 2020 | 08:00

Po růžové čokoládě je na světě další kakaová specialita. Tentokrát je to čokoláda, která doslova hraje všemi barvami.

Nápad na barevnou čokoládu bez použití přídavných barviv se zrodil v hlavách trojice vědců ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu a Vyšší odborné školy aplikované vědy ve Windischu. Potravinový expert Patrick Rühs, odborník přes látky Etienne Jeoffroy a fyzik Henning Galinski vymysleli nad šálkem kávy, že by se mohli pokusit vytvořit čokoládu, která bude připomínat barvy duhy.

Badatelé nejprve zkoumali vlastnosti čokolády a snažili se pochopit, proč je její základní barva hnědá. V prvním experimentu spojili jedlé zlato s oxidem titaničitým. Podle tloušťky vrstvy se na povrchu čokolády následně začaly objevovat zlatožluté či tmavomodré odstíny. Tato metoda ale byla příliš náročná a vzhledem k rozpustnosti čokolády také nepraktická.

Do týmu se následně přidala studentka magisterského studia Anita Zingg, která v rámci svého projektu vyvinula novou techniku. Po několika pokusech a s přispěním dalších odborníků se vědcům konečně podařilo vytvořit neviditelný "potisk", který po dopadu světla vytváří měnící se barvy duhy.

"Proces je podobný chameleonovi, jehož povrch kůže se přetváří a rozptyluje světlo, které vytváří specifické barvy. Projekt byl úspěšný jenom díky tomu, že se spojili experti z několika odlišných oborů. Díky novým nápadům nedošlo k zastavení projektu v jeho klíčových okamžicích," stojí v oficiálním prohlášení univerzitních pracovníků.

Badatelé získali pro svůj vynález patent a nyní mají v plánu oslovit velké výrobce čokolád, kteří by duhovou čokoládu mohli dostat k běžnému zákazníkovi.

user-avatar

Simona Knotková

14. 01. 2020 | 08:00

Zavří­t reklamu