válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Švýcarsku vymysleli duhovou čokoládu, která mění barvy

Ve Švýcarsku vymysleli duhovou čokoládu, která mění barvy
Zdroj: phys.org

Po růžové čokoládě je na světě další kakaová specialita. Tentokrát je to čokoláda, která doslova hraje všemi barvami.

Simona Knotkova 14. ledna 2020

Nápad na barevnou čokoládu bez použití přídavných barviv se zrodil v hlavách trojice vědců ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu a Vyšší odborné školy aplikované vědy ve Windischu. Potravinový expert Patrick Rühs, odborník přes látky Etienne Jeoffroy a fyzik Henning Galinski vymysleli nad šálkem kávy, že by se mohli pokusit vytvořit čokoládu, která bude připomínat barvy duhy.

Badatelé nejprve zkoumali vlastnosti čokolády a snažili se pochopit, proč je její základní barva hnědá. V prvním experimentu spojili jedlé zlato s oxidem titaničitým. Podle tloušťky vrstvy se na povrchu čokolády následně začaly objevovat zlatožluté či tmavomodré odstíny. Tato metoda ale byla příliš náročná a vzhledem k rozpustnosti čokolády také nepraktická.

Do týmu se následně přidala studentka magisterského studia Anita Zingg, která v rámci svého projektu vyvinula novou techniku. Po několika pokusech a s přispěním dalších odborníků se vědcům konečně podařilo vytvořit neviditelný „potisk“, který po dopadu světla vytváří měnící se barvy duhy.

„Proces je podobný chameleonovi, jehož povrch kůže se přetváří a rozptyluje světlo, které vytváří specifické barvy. Projekt byl úspěšný jenom díky tomu, že se spojili experti z několika odlišných oborů. Díky novým nápadům nedošlo k zastavení projektu v jeho klíčových okamžicích,“ stojí v oficiálním prohlášení univerzitních pracovníků.

Badatelé získali pro svůj vynález patent a nyní mají v plánu oslovit velké výrobce čokolád, kteří by duhovou čokoládu mohli dostat k běžnému zákazníkovi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu