válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Švýcarsku barví cely dorůžova. Vězni jsou v nich klidnější

Ve Švýcarsku barví cely dorůžova. Vězni jsou v nich klidnější
Zdroj: odditycentral.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Ve Švýcarsku zklidňují vězně neobvyklým způsobem - cely jim barví dorůžova. Podle některých se ale jedná o krok, který "uráží mužskou důstojnost".

Simona Knotkova 2. září 2019

Pozitivní vliv růžové barvy na psychiku člověka není ničím novým. Od konce 60. let ho důkladně zkoumal už Alexander Schauss z Amerického institutu pro biosociální výzkum. Vycházel z dřívějších studií švýcarského psychiatra Maxe Luschera, podle něhož obliba určitých barev vypovídala mnohé o osobnosti jedince. Schauss se pokoušel zjistit, zda tento fenomén nefunguje i naopak, tedy jak mohou konkrétní barvy ovlivňovat naše emoce a rozpoložení. Provedl sérii testů, pomocí kterých zjistil, že na psychiku člověka působí obzvláště uklidňujícím jeden odstín růžové. Toto zjištění se rozhodl uplatnit v praxi.

S pomocí důstojníků Genea Bakera a Rona Millera nechal vymalovat stěny nápravného zařízení pro mariňáky v Seattlu na růžovou barvu. Odstín byl následně pojmenován jako Baker-Millerova růžová. Vězni přechovávaní v takových prostorech údajně nebyli tolik agresivní a lépe se s nimi vycházelo.

„Od počátku procedury, která započala 1. března 1979, nebyl zaznamenán žádný incident způsobený nevypočitatelným nebo nepřátelským chováním ze strany nových vězňů,“ stálo ve zprávě věznice. Stačilo prý pouhých patnáct minut v růžovém prostředí a člověk byl klidnější. Schauss ovšem postupem let prováděl další bádání a své závěry nakonec zásadním způsobem poupravil. Růžová prý nakonec nebyla tolik uklidňující a ve vězních probouzela násilí…

Teprve o více než třicet let později se problematikou znovu zabývala švýcarská psycholožka Daniela Späth, která jasně růžovou nahradila tlumenějším odstínem. Barva zvaná jako „uklidňující růžová“ prokázala svůj účinek a do jejích tónů byly vymalovány stěny v deseti švýcarských věznicích. Barva postupně proniká také do dalších míst Evropy a podle Späth by mohla najít své uplatnění i v nemocničních zařízeních, školách nebo psychiatrických léčebnách.

Asi není překvapení, že to s sebou nese ale i notnou dávku kontroverze. Růžová barva je konzervativní společností totiž desetiletí považována jako „dívčí barva“, a proto jsou někteří názoru, že pobyt v celách, které vypadají jako dívčí pokojíčky, je pro muže ponižující. Co si o tom myslíte vy?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu