válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Švédsku našli pravěké figurky, které jsou zřejmě nejstarším vypodobněním severských bohů

Ve Švédsku našli pravěké figurky, které jsou zřejmě nejstarším vypodobněním severských bohů
Zdroj: messagetoeagle.com

Tři pozoruhodné humanoidní sošky, staré 4 500 let, objevili archeologové v jednom švédském lese. Jsou výjimečné tím, že mají tvář. Vzhledem k jejich stáří by se tak jednalo o nejstarší vyobrazení lidských tváří, jaké se kdy našlo ve Švédsku. Podle vědců by mohlo jít také o vůbec první ztvárnění severských bohů.

Yvonne Pokorná 8. února 2017

Pět centimetrů vysoké figurky z pálené hlíny byly nalezeny v lese u města Åkersberga, vzdáleném třicet kilometrů od Stockholmu.

Ten, kdo je vytvořil, udělal je tak, že vypadají, jako by měly šaty a vlasy. Je to fantastická příležitost vidět, jak lidé vypadali v posledním období doby kamenné,” prohlásil švédský archeolog Niclas Björck. Jak dále zdůraznil, pravěké keramické figurky archeologové v minulosti nacházeli, ovšem ty představovaly různá zvířata. Tohle je poprvé, co se ve Švédsku našly lidské sošky z doby kamenné. Podle Björcka zpodobňují nějaké vyšší bytosti nebo severské bohy.

Jedna z hliněných figurek

Jedna z hliněných figurek

“Myslím, že tyto figurky měly velký význam pro lidi z doby kamenné a jejich pohled na světě, ve kterém žili. Byly to časy, kdy písmo ještě neexistovalo, a tak výroba takovýchto sošek byla tím nejlepším způsobem, jak komunikovat a zprostředkovávat nějaký příběh nebo důležité poselství,” řekl Björck.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu