Kámen nalezený v lomu ve Švédsku má nezvyklé složení a pochází z vesmíru.

Kámen nalezený v lomu ve Švédsku má nezvyklé složení a pochází z vesmíru. | zdroj: messagetoeagle.com


Ve Švédsku našli 470 milionů let starý kámen, pochází z vesmírné srážky

TÉMATA: geologie | horniny | nálezy. meteority

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 06. 2016 | 12:00

Oest 65 je jméno kamene, který byl nalezen ve vápencovém lomu ve Švédsku. Jde o zbytek původně ohromného meteoritu, který měřil okolo 20 kilometrů.

Meteorit  se podle vědců nejspíš před 470 miliony let srazil ve vesmíru s jiným velkým tělesem. Původně byl meteoroid velký zhruba 20 až 30 kilometrů, ale na Zemi dopadl pouze tento jeden úlomek o velikosti sušenky. Jeho složení je velmi specifické. "Takový typ meteoritu, jaký jsme našli, jsme doteď neznali," říká Birger Schmitz z univerzity v Lundu. 

Kámen totiž obsahuje nezvykle velké koncentrace různých prvků, zejména iridia, což je v pozemských horninách nebývalé. "Meteorit obsahuje také vzácné izotopy, například neon," dodává Schmitz. Na místě se podařilo najít i další úlomky, ty ale podle vědců pocházejí z onoho druhého tělesa, tedy aktéra oné vesmírné srážky. 

Pokud se potvrdí, že nález skutečně pochází z meteoroidu, bude se jednat o vůbec první zdokumentovaný případ "zaniklého" meteoroidu, který se v minulosti pohyboval ve vesmíru, ale postupně zanikl.


user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 06. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu