válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Švédsku byla objevena vzácná pohřební loď s pozůstatky muže, koně a psa

Ve Švédsku byla objevena vzácná pohřební loď s pozůstatky muže, koně a psa
Zdroj: sciencealert.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Obec u švédského města Uppsala vydala další archeologický nález. Tentokrát byly odkryty pozůstatky člověka a zvířat v pohřební lodi.

Simona Knotkova 9. srpna 2019

Během archeologických prací v obci Old Uppsala (známé také pod jménem Gamla Uppsala) byla objevena místa dvou pohřebních lodí. Jedna z nich dokonce stále obsahovala zachovalé pozůstatky muže, psa a koně.

„Jedná se o unikátní vykopávku. Naposledy byl tento druh hrobu v Old Uppsale odkryt skoro před padesáti lety,“ sdělil Anton Seiler ze švédské archeologické společnosti The Archaeologists.

Pohřební lodě byly v minulosti objeveny také na jiných místech Evropy, především ve Skandinávii. To ovšem neznamená, že by jejich výskyt byl četný. Ve Švédsku jich do dnešních dnů bylo kupříkladu vykopáno pouhých deset. Poukazuje to na skutečnost, že v lodích či malých člunech byli pravděpodobně pohřbíváni pouze příslušníci vyšší vrstvy či osoby, které měly v tehdejší komunitě významné postavení. Dělo se tak od doby železné kolem 550 našeho letopočtu až do vikingské éry v roce cca 1050.

Nález v Old Uppsale je vzácný také z toho důvodu, že jedna z lodí byla neporušená. Většinou archeologové nacházejí jenom obtisk v půdě poukazující na přítomnost kdysi celé lodi. Kromě kostry muže, koně a psa byl objeven meč, ochranný štít, oštěp, ozdobený hřeben a zbytky dřeva a hřebíků z lodi.

K objevu přitom došlo úplnou náhodou. Archeologové původně kopali na místě, na kterém měla vyrůst nová fara. Odkryli středověkou studnu a sklep, v němž ke svému překvapení objevili čouhající loď. Druhá byla patrně poškozena v 16. století během stavby sklepa.

„Jsme z toho velmi nadšení, protože vykopávky lodních hrobů jsou velmi ojedinělé. Nyní můžeme navíc použít moderní vědu a metody, které nám odhalí nové výsledky, hypotézy a odpovědi. Nový nález dáme do kontextu s dalšími objevy, které byly v Old Uppsale již dříve učiněny,“ říká Seiler.

Do té doby by část vykopávek měla být k vidění v muzeu v Old Uppsale a ve Švédském historickém muzeu ve Stockholmu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu