válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve středověku se blínem léčilo, dával se do piva a otrávili s ním Hamletova otce

Ve středověku se blínem léčilo, dával se do piva a otrávili s ním Hamletova otce
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Blínu se běžně přezdívalo čarodějná rostlina pro jeho halucinogenní účinky. Byl považován za pomocníka při chirurgických operacích, ale v německých zemích jej zase přidávali do piva.

Tomáš Chalupa 17. června 2019

Blín černý se užívá jako léčivá rostlina už odedávna a ještě ve 20. století byl předepisován astmatikům ve formě cigaret. Ve středověku byl užíván jako anestetikum, olej ze semen jako lék na revmatismus, proti zápalu plic, kašli, nechutenství, bolesti zubů či hadímu uštknutí. Italský lékař Nikolas de Salerno o něm psal už ve 12. století (kniha ovšem vyšla až v roce 1470). Lékařskému účelu byl blín zasvěcen zejména v anglosaských zemích. Naopak německé země v něm viděly spíše okultní čarodějnou rostlinu. A také jej neváhali používat při vaření piva. Zřejmě v tom nebyli první, protože blín se používal už v neolitu ve Skotsku při vaření tzv. keltského piva. Recept na něj je starý přes 2000 let. Cílem přidávání blínu nebyla samozřejmě lepší chuť, ale jen silnější účinek piva. Pivo s obsahem blínu bylo skutečně silné a docházelo k rychlé opilosti.

Blín se objevil také v Shakespearově Hamletovi. Byl to zřejmě právě blín, kterým byl otráven v prvním dějství hry Hamletův otec. To na popularitě blínu samozřejmě nepřidalo, nicméně v německém pivovarnictví si pozici udržel poměrně dlouhou dobu.

Také v Plzni se ještě v předminulém století vařilo speciálně kořeněné pivo, obsahující všemožné přísady. Rojovník bahenní, listy voskovníku, ale v první řadě halucinogenní černý blín. Pravé, původní plzeňské tedy v žádném případě neodpovídá německému zákonu o čistotě piva z roku 1516 (bavorský Reinheitsgebot). Ten byl zaveden především proto, aby se pivo vyrábělo bez bylinných přísad, které se v Německu těšily značné oblibě. První zákaz drog na území Německa hrozil citelnými tresty. Například podle policejního nařízení v hornobavorském Eichstättu se vaření piva s přísadou blínu trestalo pokutou ve výši 5 zlatých.

Další články

Zavří­t reklamu