válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve středověku pomlouvačné ženy nosily železnou masku na obličeji, dávali jim je jejich manželé

Ve středověku pomlouvačné ženy nosily železnou masku na obličeji, dávali jim je jejich manželé
Zdroj: allthatsinteresting.com

Roznášet drby ve středověku bylo stejně lákavé jako dnes. Ovšem trest za to přicházel v opravdu ponižující podobě. Žena - drbna dostala od svého manžela speciální kovovou masku na hlavu. A pokud té ostudy nebylo dost, přišly i horší tresty.

Tomáš Chalupa 4. září 2018

Maska se nazýval Scold´s Bridle, což by se dalo volbě přeložit jako uzda na pomluvy. Byla to kovová maska přes celý obličej. Malý kousek kovu zvaný Bridle Bit byl umisťován přímo do úst ženy tak, že prakticky nemohla vůbec mluvit. Někdy byl dokonce ve tvaru bodce a pak každý pokus o pronesení slova končil bolestivým píchancem do jazyka.

K masce mohla žena přijít jedině od svého manžela. Ten měl právo ji takto potrestat, pokud se mu doneslo, že jeho žena roznáší příliš mnoho drbů nebo říká věci, které prokazatelně nejsou pravda. Samozřejmě si pod tím mohl každý představit cokoliv, takže celá věc závisela čistě na posouzení manžela.

Ten mohl dokonce přistoupit k ještě horšímu trestu. Pokud se mu nezdálo dost ponižující, že jeho žena chodila celý den s ohavnou kovovou maskou, mohl ji vzít na procházku do města, která ale měla podobu spíše uličky hanby. Lidé, kteří viděli, že muž takto vede ženu ulicemi města, na ni mohli plivat nebo jí jakkoliv nadávat. Manžel je k tomu většinou ještě povzbuzoval. Dokonce na masku umisťoval zvonec, aby upoutal ještě více pozornosti.

Z dnešního pohledu se to zdá šílené, ale ve středověku to zase tak šílené nebo nezvyklé nebylo. Navíc myšlenka, že by se měly drby a pomluvy nějak institucionálně trestat, je ještě starší. Už v dobách raného křesťanství panovala shoda na tom, že pouze skrze fyzické tresty a utrpení je možné dobře nahlédnout podstatu vlastních hříchů a jinak zlozvyk pomluv ani vymýtit nelze.

Podobné masky jako Scold ´s Bridle navíc nacházely uplatnění později i při obchodu s otroky. Těm vzpurnějším nebo potencionálně nebezpečnějším se nasazovaly velmi podobné masky, které umožňovaly velmi lehce podrobit každého jedince. Ty se pak používaly až do 19. století. Stejně tak koncept veřejného ponižování je rovněž velmi rozšířen a zejména ve středověku byl velmi rozšířen. Nejrůznější uličky hanby nebo veřejné pranýře byly běžnou součástí života ve středověku.

Další články

Zavří­t reklamu