válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve středověku lidé ve velkém zabíjeli kočky, zadělali si možná na mor

Ve středověku lidé ve velkém zabíjeli kočky, zadělali si možná na mor
Zdroj: unsplash.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Mor se přenáší bakterií Yersinia pestis, které v sobě nosí vši a ty zase na sobě mají krysy. Ve středověku byly krysy všude a jediná cesta, jak se jich zbavit, bylo chovat kočky. Kočky tak byly nejlepší obranou proti moru. Ovšem tehdejší křesťané se naopak domnívali, že kočky jsou nositelem moru, a začali je vybíjet.

Tomáš Chalupa 17. července 2021

Bylo to jako začarovaný kruh. Ve 14. století už sice lékaři a vědci znali příčinu moru, ale jejich znalosti se mezi prostý lid nedostaly. Lidé tak dál věřili nejrůznějším pověrám a mýtům. Velmi rozšířený názor v tehdejší Evropě byl, že mor roznáší židé, malomocní, nebo dokonce mniši. Mnohdy se však ze šíření moru obviňovala zvířata, zejména kočky. Ty byly ve středověku považovány za posly z pekel, nositele smůly a celkově byly vnímány velmi negativně. A nejhůř ze všech na tom byly samozřejmě ty úplně černé.

Bylo běžné kočky zabíjet, topit a hubit je různými způsoby. Paradoxní je, že se tak dělo právě kvůli obavě, aby domácnost nebyla nakažena morem. Místo toho tak krysám ubylo predátorů, ty se začaly nekontrolovatelně množit a brzy na to vypukly morové epidemie. Jedinou ochranou lidí se tak stala zima. V chladných zimních měsících se vším nedaří a jsou naprosto nečinné. V zimě tak většinou morové epidemie slábly nebo zcela mizely, ovšem na jaře se vracely s novou silou.

Thumbnail # Japonci plánovali napadnout San Diego morem
Mohlo by Vás zajímat:

Japonci plánovali napadnout San Diego morem

Některé zdroje ale vliv zabíjení koček na šíření moru zpochybňují a ukazují morovou nákazu z jiné strany. Zabíjení koček podle některých odborníků zdaleka nebylo masovou záležitostí, navíc bylo do značné míry oprávněné, protože i kočka může za určitých okolností přenášet infikované vši.

V Itálii bylo zvykem nemocné při prvních projevech nákazy ihned izolovat. Dotyční tak umírali sami a opuštění, jedinými společníky jim byly právě kočky. Rovněž některé morové nákazy nebyly šířeny krysami a propukaly v zimních měsících. Existují i názory, že mor se naopak začal šířit v době, kdy populace krys klesala. Vši totiž měly málo hostitelů a byly nuceny hledat další zdroje krve, což byli většinou lidé. Zkrátka fakt, že kočky byly ve středověku v určité míře z pověrčivosti zabíjeny nelze s jistotou spojit s výskytem moru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu