Tanečníci umírali po desítkách denně po celý měsíc, příčiny jsou dodnes nejasné.

Tanečníci umírali po desítkách denně po celý měsíc, příčiny jsou dodnes nejasné. | zdroj: dustyoldthing.com


Ve Štrasburku se 400 lidí utancovalo k smrti, nikdo dodnes nechápe proč

TÉMATA: středověk | záhady | nemoci

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 11. 2016 | 13:00

V červenci roku 1518 došlo ve městě Štrasburku ve Francii, patřícího tehdy ke Svaté říši římské, k nevídané události. V ulicích města po šest dní nepřetržitě tančila žena jménem Frau Troffer.

S výrazem jakési extáze tančila bez většiho povšimnutí ulicemi Štrasburku. Po šesti dnech se k ní začali přidávat další lidé. Na konci týdne už tančilo 34 lidí. Během jednoho měsíce se v ulicích objevilo na 400 tanečníků, kteří tančili dnem i nocí. Mnoho z nich se doslova utancovalo k smrti. Bylo hlášeno 15 úmrtí denně, ve všech případech šlo o smrt z vyčerpání. 

Lékaři byli naprosto zděšeni. Věřili, že za celou situací je "horkokrevnost". Co však bylo nejpodivnější, lékaři jako lék předepisovali další tanec! Vedení města nechalo dokonce postavit pódium a najalo hudebníky, aby se lidé mohli vyléčit tancem z horkokrevnosti. Taneční šílenství pokračovalo celé léto, počet mrtvých dále narůstal. Zbytek živých tanečníků byl nakonec přiveden na vrchol kopce, kde se měli modlit u oltáře. Na následky tance zemřely asi čtyři stovky lidí.

Jaké byly přičiny tohoto šíleného chování? Historici nemají úplně jasno. Mohlo to souviset s kultem svatého Víta. Tento svatý prý dával moc lidem tím, že tančil. Jeho následovníci také tančili, aby se vyléčili od moru a dalších neduhů. Tanečníci se také mohli snažit uniknout všeobecné bídě a stresu, které město svíraly. Jídla byl nedostatek, nemoci řádily všude, lidé mohli ze zoufalství propadnout této zábavě, která je vytrhla z každodenních útrap. 

Podle novějších teorií za to mohl druh toxické plísně rozšířený ve městě, který mohl způsobovat halucinogenní stavy. Možná šlo o kombinaci všech zmíněných faktorů, každopádně tento případ je v dějinách zcela ojedinělý. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 11. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu