válkaČeskoslovenskoobjevy

V této štole u Tišnova proběhl přísně tajný experiment. Několik lidí testovali pro cestu na Mars

V této štole u Tišnova proběhl přísně tajný experiment. Několik lidí testovali pro cestu na Mars
Zdroj: jza.smerem.cz

Kdyby letěla vesmírná loď na Mars, musela by se její posádka vyrovnat s dlouhodobým odloučením od civilizace. Jak by to lidé snášeli? Nezbláznili by se nebo nenapadli by jeden druhého? Na konci osmdesátých let se českoslovenští vědci rozhodli, že to zjistí.

Tomáš Chalupa 2. října 2014

Rusko v současnosti řeší přesně stejný úkol, jakým se v osmdesátých letech zabývali vědci z Fyziologického ústavu. Mohou lidé vydržet delší dobu odříznuti od civilizace? Poblíž Tišnova našli opuštěnou štolu a rozhodli se, že do ní na tři týdny umístí 21 dobrovolníků. Nebudou mít žádný kontakt s okolním světem, budou plnit nejrůznější úkoly a především budou neustále pozorování. Projekt dostal název Štola 88, ale říká se mu také Štola na Mars.

Pokusná skupina žila za těmito dvěřmi

Pokusná skupina žila za těmito dvěřmi

Štolu, která měla na délku asi 60 metrů, rozdělili na dvě propojené části. Ty měly simulovat řídící centrum lodi a chovnou stanici. Skupinu dobrovolníků, což byli vysokoškoláci nabraní o prázdninách, rozdělili také na dvě poloviny. Jedni řídili loď, druzí pěstovali rostliny a zvířata. Na starosti měli křepelky, slepice a rybičky v akváriu. Na „palubě“ byla pouze jedna žena, v kontrolní skupině u zvířat.

Štola měla asi 60 metrů na délku

Štola měla asi 60 metrů na délku

Členové „posádky“ odevzdávali každý den moč a krev, kterou odvážel vrtulník do Prahy. Lékaři podle rozborů zkoumali míru stresu, kterou členové pociťovali. Ovšem ke stresovým situacím podle všeho příliš nedocházelo. Skupina, kde byla přítomná žena, se chovala více gentlemansky a jemněji, tam kde byli samí chlapi, se po nějaké době mluvilo sprostě a morálka byla více mužská.

Zbytky obývací části

Zbytky obývací části

Část posádky, která se starala o zvířata, si k nim vytvořila citové pouto, takže pak odmítla je zabíjet, aby sloužily jako potrava. Dva členové z řídící skupiny zase naprogramovali za 21 dní, co byli ve štole, vlastní počítačovou hru. Všichni bojovali s nudou a nesmyslnými úkoly. Například měli zapisovat chování slepic při snášení vajec.

Vchod do šotly

Vchod do šotly

Experiment přinesl nečekané výsledky hlavně v tom, že se prokázalo, že v posádce na Mars by měla být přítomna žena nebo více žen. Také se podle psychologů prokázalo, že vhodně sestavená skupina může přečkat i dlouhý let na cizí planetu. Otázka je, jestli nebyly tři týdny příliš krátká doba. Let na Mars by totiž podle odhadů mohl trvat zhruba rok.

Další články

Zavří­t reklamu