válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve starověkém Egyptě věřili, že menstruují i muži. Příčinou jejich krvácení bylo ale něco jiného

Ve starověkém Egyptě věřili, že menstruují i muži. Příčinou jejich krvácení bylo ale něco jiného
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Už lékaři starověkého Egypta věděli, že krev mohou vylučovat ze svého pohlavního ústrojí také muži. V jednom se ale zmýlili - samozřejmě se nejednalo o mužskou menstruaci. Byl to naopak jeden z příznaků závažného parazitárního onemocnění.

Simona Knotkova 19. května 2020

Pokud egyptští muži nacházeli v moči krev, pravděpodobně trpěli schistosomózou. Parazitární onemocnění, lidově nazývané hlemýždí horečka, způsobují motolice, konkrétně červi rodu Schistosoma (česky krevnička). Tito živočichové pronikají do žil, kde kladou vajíčka.

Vajíčka následně cestují tělem a poškozují tkáně, což vyvolává imunitní odpověď organismu v podobě zánětu. Podle místa napadení se u člověka setkáváme s jaterní, střevní, močovou nebo kombinovanou formou nemoci. Obecně se choroba projevuje vysokou horečkou, kašlem, bolestmi břicha, průjmy, zvětšenými játry a slezinou či právě krví v moči. Neléčené případy mohou vést ke vzniku nádoru, ucpání střev nebo cirhóze jater.

Dospělý jedinec parazita

Dospělý jedinec parazita

Původci schistosomózy byli identifikováni už v egyptských mumiích starých více než pět tisíc let. Existenci nemoci ve starověkem Egyptě dokazují i záznamy z této doby. Staří Egypťané pro symptom, jakým byla krev v moči, však měli jiné vysvětlení. Podle nich to byla mužská obdoba menstruace, a tedy naprosto přirozený tělesný jev, který nebylo třeba léčit. Na některých místech Egypta tomu věřili dokonce ještě ve 20. století.

Medicínou byla krevnička poprvé popsána v roce 1851, kdy se stala předmětem bádání německého lékaře Theodora Bilharze, který pracoval v nemocnici v Káhiře. A proč si onemocnění vysloužilo přezdívku hlemýždí horečka? Funkci mezihostitele totiž plní vodní plži.

Theodor Bilharz

Theodor Bilharz

Nemoc se dnes léčí anthelmintikem (skupina léčiv působící proti parazitickým červům) prazikvantelem. Vědci si před pár lety ale všimli ještě jednoho silného protivníka schistosomózy, a to v samém zárodku nemoci. Významnou roli z hlediska prevence sehrávají krevety, které vodní plže požírají. Badatelé díky studii vypozorovali, že v místech, kde člověkem vytvořené hráze nebránily přirozenému výskytu krevet v ekosystému, bylo i méně nemocných s hlemýždí horečkou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu