Autor medvídka Pú E. H. Shepard prožil peklo v zákopech první světové války. Po sto letech se našly jeho skicy.

Autor medvídka Pú E. H. Shepard prožil peklo v zákopech první světové války. Po sto letech se našly jeho skicy. | zdroj: telegraph.co.uk


Našly se skicy z první světové války, namaloval je autor medvídka Pú

TÉMATA: první světová válka | medvídek pú | umění

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 11. 2015 | 12:45

Ernest Howard Shepard byl ilustrátor, který se proslavil kreslenými postavičkami medvídka Pú, Tigra a dalších zvířátek, které baví celé generace dětí až do dnešních dnů. Mnohem dříve, než se stal známým kreslířem, prošel peklem první světové války. A i tam kreslil obrazy, kterými zachycoval výjevy z bojů.

Téměř sto let ležely jeho skicy a ilustrace z první světové války v jakési zapomenuté bedně. Shepard sloužil u Královské artilerie a viděl mnoho bitev první světové války. Jak je vidět z jeho skic, ani v takových hrozných chvílích ho neopouštěl humor. Ovšem jak válka pokračovala, i do jeho maleb se vkrádaly temné tóny. Jeho černobílá skica bojiště u Paschandaele je všechno, jen ne veselá. A když byl v bitvě na řece Sommě zabit i jeho bratr Cyril, navíc jen kousek od místa, kde sám stál, nedokázal ztvárnit nic jiného než jeho náhrobek. Kresbu pak poslal bratrově ženě a sestrám. Sám byl v bitvě u Passchandaele vyznamenán válečným křížem, ale ztráta bratra byla pro něj zdrcující.

Takto Shepard ztvárnil bojiště u Passchandaele.

Shepardovy obrazy z války byly považovány dlouho za ztracené. Ani archiváři jeho díla nenašli jediný obraz. Ovšem nález bedny plné jeho kreseb vše změnil. V bedně byly také jeho osobní věci, malířské propriety a dokonce menu z hotelu Milan, kde se setkal se slavným spisovatelem Ernstem Hemingwayem. "Otevřít tuto velkou krabici po sto letech, bylo naprosto fascinující. Bylo tam všechno. Nejen skicy a obrazy, ale i osobní věci, uniforma, příruční kufřík a malířský materiál," říká James Campbell, který spravuje Shepardovu pozůstalost. 

Zajímavé je, že v první světové válce sloužil i skutečný medvídek Pú. Bylo to mládě a sloužilo u kanadského praporu jako maskot. Socha tohoto medvěda stojí v Londýně a ve Winnipegu.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 11. 2015 | 12:45

Zavří­t reklamu