válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Spartě měli jednotku malých teroristů zvanou Krypteia

Ve Spartě měli jednotku malých teroristů zvanou Krypteia
Zdroj: thevintagenews.com

Výchova ve starověké Spartě je dodnes považována za prototyp drsného až nehumánního přístupu k dětem. Ostatně zvyk svrhávat postižené nebo slabé novorozence ze skály svědčí o tom, že život ve Spartě byl velmi tvrdý a někdy skončil dřív, než začal.

Tomáš Chalupa 4. září 2016

Výchova ve Spartě měla za cíl vychovat z dětí zdatné vojáky. Vojenský výcvik začínal od sedmi let. Vzdělávací systém agoge byl určen k posílení psychické a fyzické odolnosti, zdůraznění významu spartského státu a celkové utužení disciplíny. Najíst dostávali právě tolik, aby nebyli nikdy příliš plní a mohli stále běhat nebo cvičit. Zároveň tím měli zažívat pocity, jaké to je nikdy nemít dost.

Výuka obnášela mimi jiné čtení, psaní, hru na hudební nástroje a tanec. Speciální důraz byl kladen na schopnost odpovídat lakonicky na jakoukoliv otázku. Lakonická odpověď měla přijít velmi rychle a měl v sobě mít vtip. Pokud chlapci na otázky nedokázali odpovídat dostatečně lakonicky, byli trestáni.

Vrcholem výuky pak byl vstup do polovojenské jednotky zvané Krypteia. Dnes by se taková jednotka označila za teroristickou, protože cílem bylo napadat a zabíjet bezbranné obyvatele žijící v okolí. Cílem Sparty bylo neustálé snižování populace v okolních kmenech, aby se nemohly nikdy stát hrozbou pro samotný městský stát. K teroru sloužila právě jednotka Krypteia.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu