válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Španělsku mají bizarní festival, dospělí tam skáčou přes mimina

Ve Španělsku mají bizarní festival, dospělí tam skáčou přes mimina
Zdroj: profimedia.cz

Ve městečku Castrillo de Murcia se každoročně slaví festival nazvaný Slato del Colacho. Festival trvá týden a na jeho konci muži převlečení za ďábly skáčou přes děti položené na zemi. Svátek je plný kontroverzí, zajímá se o něj dokonce místní církev.

Tomáš Chalupa 20. září 2020

Kdy se začalo poprvé slavit Salto del Colacho, se přesně neví. Historici se domnívají, že to bylo někdy v 17. století. Za jeho organizaci bylo zodpovědné Bratrstvo svaté Minervy. Svátek vrcholil právě poslední den, kdy probíhalo Salto del Colacho. Městem nejprve procházel muž převlečený za ďábla, vybaven bičem. Z domů na něj lidé pokřikovali různé nadávky. Pak byly všechny nově narozené děti položeny na zem a Colacho, reprezentující ďábla, je přeskočil. Tím z nich sňal prvotní hřích za velkého potlesku okolostojících lidí.

Přestože svátek má svůj původ v křesťanství, místní církev se na něj dívá skrze prsty. Podle vyjádření činovníků církve jde festival proti křesťanským hodnotám. Z teologického hlediska je prý špatný výklad, že je potřeba smýt z dětí prvotní hřích jiným způsobem než křtem. Žádné skákání přes děti nemůže podle církve tento akt nahradit. Přitom samotného Salto del Colacho se účastní i kněží, kteří žehnají dětem a polévají je svěcenou vodou. Jeden by řekl, že to je také křest, ale církev nechce být s těmito praktikami oficiálně spojována a na celý festival nepohlíží s přílišným pochopením.

Thumbnail # Maďarský svérázný festival Busójárás Mohácson připomíná vyhnání Turků z města
Mohlo by Vás zajímat:

Maďarský svérázný festival Busójárás Mohácson připomíná vyhnání Turků z města

V Castrillo de Murcia ale tento svátek slaví i nadále, byť je čím dál více brán spíše jako součást kulturní tradice a jeho náboženské aspekty se vytrácí. Zájem o něj je však stále velký, a není tak pravděpodobné, že by v budoucnosti zanikl. Španělsko je místem mnoha zajímavých festivalů, které nemají jinde v Evropě obdoby. Slavný je festival San Fermin, který v severošpanělské Pamploně představuje tradiční útěk před stádem býků. V malém valencijském městečku Buñol se zase slaví Tomatina, což je v podstatě jedna obrovská bitva, při níž lidé po sobě házejí rajčata. Španělé jsou zkrátka na své svátky hrdí a Salto del Colacho patří mezi ně.

Další články

Zavří­t reklamu