válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve španělské škole učí chlapce domácí práce

Ve španělské škole učí chlapce domácí práce
Zdroj: facebook.com/montecastelo.colegio
+ 5 fotek+ 6 fotek

Časy, kdy byly ženy hospodyňkami na plný úvazek, jsou dávno pryč. Už pár desítek let jsou ženy zapojeny do pracovního procesu stejně jako muži, a proto neexistuje důvod, proč by se o domácnost neměli oba partneři starat rovnoměrně. Jak můžeme vidět třeba v oblíbené české reality show, kde si dvě rodiny vyměňují manželky, ne všude to tak bohužel funguje. Řešením může být například školní předmět, který těmto dovednostem učí chlapce od mladého věku. Něco takového už druhým rokem provozuje škola Colegio Montecastelo ve španělském Vigu.

Simona Knotkova 25. září 2020

„Rovnost se učí činy,“ takové je heslo vyučovacího kurzu v Colegio Montecastelo, který studenty učí šít, žehlit nebo si něco uvařit. „Přišlo nám velmi užitečné naučit chlapce těmto dovednostem. Až si založí rodinu, budou se na domácích pracích podílet hned od začátku a budou vědět, že domácnost je záležitost dvou lidí a není to o tom, že všechno uklízení, umývání nádobí a žehlení vykonává žena. Díky předmětu si toho budou vědomi a budou se schopni o sebe postarat sami,“ sdělil koordinátor kurzu Gabriel Bravo.

Thumbnail # Fotograf obrátil genderové role v reklamách z 50. let. Výsledek vás (ne)bude šokovat
Mohlo by Vás zajímat:

Fotograf obrátil genderové role v reklamách z 50. let. Výsledek vás (ne)bude šokovat

Podle něj se jedná o zajímavé zpestření výuky, které si studenti i jejich rodiče užívají. Kdo by si ostatně raději neuvařil dobré jídlo namísto počítaní příkladů? „Pro některé z nich to bylo poprvé, kdy drželi žehličku. Bylo to pro ně zábavné stejně jako poučné. Nás to překvapuje a rodiče jsou velmi šťastní,“ dodává Bravo.

Vztahový expert Dan Bacon, zakladatel webu The Modern Man, je názoru, že pomoc v domácnosti by měla být přirozenou součástí milujícího vztahu. Zároveň bychom ji ale neměli brát za něco automatického, a to pozor, ani u žen. „Pokud vám váš instinkt říká, že byste měli doma více pomáhat s domácími pracemi, potom to udělejte. Dělejte to z lásky, protože milujete druhou osobu a nechcete, aby byla kvůli tomu pod dalším stresem. Pokud si žena všimne, že jí muž pomáhá víc než obvykle, měla by k tomu zaujat láskyplný postoj a pochválit ho spíš, než že by jeho snahu brala jako samozřejmost. Skutečnost je taková, že ani muž ani žena nemusí ve vztahu dělat nic. Je to všechno o volbě,“ říká Bacon.

Možná vás nepřekvapí, že kurz domácích prací ve španělské škole si našel i své odpůrce, nikoliv však ze stran zarytých vyznavačů „tradičních hodnot“. Některým lidem se spíše nelíbí, že předmět tak vlastně přiživuje stereotyp, že domácí práce jsou ženskou činností, zatímco u chlapců je to něco nepřirozeného a musíme je k tomu učit.

 

Další články

Zavří­t reklamu