válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve slavném antikythérském vraku se našla lidská kostra

Ve slavném antikythérském vraku se našla lidská kostra
Zdroj: dailymail.co.uk

Vrak antické lodi u řeckého ostrova Antikythéra se stal světově známým, když z něj vylovili potápěči dokonalý stroj, který dodnes fascinuje vědce. Teď se ve vraku našly také lidské ostatky.

Tomáš Chalupa 23. září 2016

Lidská lebka, žebra, kost z ruky a z nohy. To vše bylo nalezeno v antikythérském vraku, který na dně moře leží už 2000 let. Díky nálezu je možné provést test DNA a zjistit tak další informace o tomto člověku. Je to vůbec poprvé, co budou mít archeologové tuto možnost. Loď bude možné spojit s konkrétním člověkem, který se na ní plavil zřejmě jako námořník. Doposud se totiž ani nevědělo, odkud přesně loď plula, a právě studium ostatků by mohlo do této otázky vnést nové světlo. Kostra bude proto nyní odeslána na analýzu, která by měla určit etnickou a geografickou příslušnost mrtvého.

„Oproti všem předpokladům kosti ležely na dně moře netknuté 2000 let a vypadá to, že jsou v mimořádně dobrém stavu, což je neuvěřitelné,“ říká expert na DNA analýzu z Národního muzea v Kodani Hannes Schroeder. Kromě kostry se našel také padesát kilogramů vážící podlouhlý olověný předmět zvonovitého tvaru. Sloužil k měření hloubky moře, případně k odebírání vzorků ze dna pod lodí, což námořníkům mohlo přinést cenné informace ohledně možností kotvení. Stejné zařízení už bylo ve vraku nalezeno při jeho objevení v roce 1901.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu