válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Skotsku našli bunkr tajné Churchillovy armády

Ve Skotsku našli bunkr tajné Churchillovy armády
Zdroj: livescience.com

Británie po pádu Francie očekávala, že se Němci vylodí na jejím území a pokusí se obsadit zemi. Vybudovala proto stovky malých bunkrů, které měly sloužit budoucím partyzánům a záškodnickým organizacím v boji proti nacistům. Jeden takový bunkr nyní našli lesníci ve Skotsku.

Tomáš Chalupa 7. dubna 2020

Lesníci v severním Skotsku při kácení stromů našli v zemi železné dveře. Když je otevřeli, zjistili, že našli jeden z bunkrů patřící k takzvaným Auxiliary Units (Pomocné jednotky). To byla, přes svůj poměrně neškodně znějící název, jedna z nejtajnějších britských jednotek za druhé světové války. Byl to sbor civilistů, kteří byli odhodláni v případě napadení Německem zahájit partyzánskou válku. A v roce 1940 se považovalo napadení Británie, a dokonce její obsazení za poměrně pravděpodobnou variantu.

Armáda se skládala z malinkých týmů po 9 mužích. Tato komanda měla operovat právě z bunkrů, které jim k tomu vláda postavila. Jejich pozice byla přísně střeženým tajemstvím, a dodnes se proto ani nepodařilo všechny bunkry lokalizovat.

Bunkr nalezený ve Skotsku se nacházel 1,3 metru pod zemí, byl dlouhý 7 metrů a široký 3 metry. Uvnitř bylo několik ztrouchnivělých dřevěných prken, což bývaly zřejmě postele, a také prázdné plechovky kdysi obsahující polévku z vojenských přídělů. „Z toho, co víme, bylo v tomto bunkru sedm mužů, kteří měli ve výzbroji revolvery, samopaly, odstřelovačskou pušku a také nějaké výbušniny,“ říká archeolog Matt Ritchie. Tito muži by byli povoláni do zbraně ve chvíli, kdyby Němci obsadili danou oblast. Měli za úkol provádět sabotážní akce a napadat týl útočících vojsk. Byli speciálně trénovaní k vedení autonomního guerillového boje a dlouhodobé partyzánské války. V případě, že by padli do zajetí, se měli raději sami zabít, aby neprozradili identitu dalších bojovníků a pozice jejich bunkru.

Další články

Zavří­t reklamu