válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Skotsku našli 4000 let starý meč se zlatou rukojetí

Ve Skotsku našli 4000 let starý meč se zlatou rukojetí
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 6 fotek+ 7 fotek

Při výkopu nového fotbalového hřiště v Carnoustie v oblasti Angus ve Skotsku našli dělníci meč, jehož stáří se odhaduje na 4000 let. Stavební práce se musely okamžitě přerušit.

Tomáš Chalupa 15. září 2016

Meč je velmi křehký, vědci mají velké obavy, aby nebyl poškozen. Přesto se chystají ho ze země vyzvednout. „Vyzvedneme ho ještě dnes. Budeme ho moci lépe zkoumat v laboratorních podmínkách,“ slibuje šéf archeologického týmu Alan Hunter Blair.

Meč je rozlomený na dvě části. Tou jednou je zlatá rukojeť, druhou pak samotná čepel. Vyzvednutí meče bude podle archeologa „pekelně těžké.“

Oblast kolem Carnoustie už vydala několik artefaktů, které ukazovaly, že v době bronzové zde bylo lidské osídlení. Mezi nimi byla i kostra ženy, kterou vědci pojmenovali Ava. Její tvář se nedávno podařilo rekonstruovat pomocí pokročilé počítačové techniky a forenzních postupů. V místě, kde byl nalezen meč, navíc mohou být další předměty, spekuluje se, že zde bylo trvalé osídlení, vykopávky proto budou dále pokračovat. „Nelze v tuto chvíli říct, kdy skončíme,“ přiznává Blair. Místní se tak na nějakou dobu mohou s fotbalovým hřištěm rozloučit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu