válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Skotsku našli 17 malých rakví s figurkami. Byly součástí satanského rituálu?

Ve Skotsku našli 17 malých rakví s figurkami. Byly součástí satanského rituálu?
Zdroj: messagetoeagle.com

V červnu roku 1836 trojice chlapců lovila králíky poblíž vrcholku Arthur's Seat ve skotském Edinburghu. V jeskyni při tom nalezli podivné malé krabičky. Při bližším ohledání zjistili, že se jedná o rakve s figurkami.

Simona Knotkova 3. března 2017

Rakve neměly na výšku více jak deset centimetrů a celkem jich bylo sedmnáct. Uvnitř byly dřevěné figurky oblečené do různých šatů. Většina z rakví byla už ve značně sešlém stavu a rozkládala se. Zůstalo z nich jen osm, které odkoupil klenotník a sběratel Robert Frazier. Po jeho smrti byly rakve v roce 1901 darovány Skotskému národnímu muzeu, kde je najdete dodnes. Ani v dnešních dnech ovšem badatelé nemají jasno v tom, k čemu byly figurky původně určeny.

Jednou z teorií je satanský rituál. Figurky v rozdílných šatech mohly zastupovat různé lidi, kteří měli podle přání jejich tvůrců zemřít. Nejlogičtějším, i když rovněž nepotvrzeným vysvětlením je pak upomínka na skotské sériové vrahy Williama Burkea a Williama Harea. Tato dvojice řádila v Edinburghu v roce 1828 a zavražděná či z hrobu ukradená těla prodávala lékařům na pitvu. Celkem za sebou muži nechali šestnáct obětí.

Další expertíza také zjistila, že na výrobě se mohli podílet dva lidé a podle použitého materiálu byl některý z nich pravděpodobně švec. Figurky samotné byly původně zřejmě vojáčky na hraní. Výroba se datuje k začátku 30. let 19. století, což by opět mohlo poukazovat na případ Burke a Hare. Skutečný záměr autora či autorů se už ale nejspíše nikdy nedozvíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu