válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve škole našli popsané tabule z roku 1917

Ve škole našli popsané tabule z roku 1917
Zdroj: boredpanda.com
+ 9 fotek+ 10 fotek

Na školní tabuli popsané učivem není nic zvláštního. V americké škole ovšem našli několik takových, které by mohly sloužit jako časové schránky. Jsou na nich totiž nesmyté zápisy z roku 1917.

Simona Knotkova 7. února 2020

Nevšedními časovými kapslemi se může chlubit střední škola v Oklahoma City Emerson North High School. Staré tabule s učivem z roku 1917 tam řemeslníci objevili už v letech 2015 během renovačních prací. Ukryté byly za novějšími tabulemi, které řemeslníci odstraňovali. Pravděpodobně se tedy nejednalo o náhodu a žáci a učitelé z počátku 20. století zanechali popsané tabule jako odkaz pro budoucí generace úmyslně.

„Nejvíce mě udivil ten krasopis. To se dneska už moc nevidí. Některé styly psaní jsou opravdu překrásné,“ nechala se v čase prvního objevení slyšet tehdejší ředitelka školy Sherry Kishore.

Mezi zápisy z 30. listopadu a 4. prosince 1917 se ukrývaly noty, násobilka nebo povídání o prvních evropských usedlících v USA. „Bylo až děsivé, jak živé ty barvy byly. Jako by ty zápisky vznikly zrovna dneska. Když ale uvážíte, že vznikly před sto lety… Je to, jako byste se dívali kukátkem do minulosti,“ řekla o objevu učitelka angličtiny Cinthea Comer.

Jak se později ukázalo, podobných tabulí škola obsahovala mnohem víc. Odhaleny byly během pokračující rekonstrukce. Dnes jsou všechny tabule pečlivě uschovány. Některé z nich ještě čekají na krycí sklo, díky kterému budou moci být zachovány pro další věky.

„Pár z nich je vystaveno společně s akrylovým sklem, které je chrání. Ostatní jsou kryté překližkou do té doby, dokud nezískáme dostatečné prostředky na objednání a instalování dalších akrylových skel,“ sdělil do médií současný ředitel Emerson North High School Jack L. Reed.

Uvědomuje si, jak důležité jsou objevy starých školních pomůcek, a to nejenom z hlediska jejich vzdělávacího ústavu. Obecně nám odhalují, jak v roce 1917 vypadala výuka. „Tyto tabule pro nás dnes mají význam, jakého si učitelé a studenti z roku 1917 nemohli být ani vědomi. Obstáli ve zkoušce času a nyní reprezentují školu způsobem, o jakém se nikomu ani nesnilo.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu