válkaČeskoslovenskoobjevy

V aljašském městečku Talkeetna byl dvacet let starostou kocour Stubbs

V aljašském městečku Talkeetna byl dvacet let starostou kocour Stubbs
Zdroj: wikipedia commons

V aljašském městečku Talkeetna měli jako starostu kocoura Stubbse a nevedl si vůbec špatně. Možná by nás to mohlo inspirovat u příštích prezidentských voleb. I kocour by mohl zastávat úřad hlavy státu lépe než někteří prezidenti.

Tomáš Chalupa 6. října 2018

Stubbs byl kocour, který oficiálně zastával úřad starosty v Talkeetně po dobu dvaceti let. Ptáte se, jak je to možné? Talkeetna je malá osada ležící daleko od největšího aljašského města Anchorage, na půl cesty k národnímu parku Denali. Město, kde ani lišky nechtějí dávat dobrou noc, jak je odlehlé. Místní komunita je malá, jen 900 lidí, všichni se mezi sebou znají. Mezi kratochvíle místních patří lov, rybolov, jednou za rok se tam koná Losí festival, což je tedy vážně bizarní a velmi populární záležitost. Podobně je zajímavá také místní soutěž o silnou ženu, která spočívá v siláckých soutěžích pro ženy. Prostě drsný kraj a drsná zábava.

V Talkeetně se nedělá politika, není na to čas ani chuť. To se dobře ukázalo při volbách v roce 1997, kdy nikdo nekandidoval na místního starostu. V té době objevila majitelka místního obchodu Lauri Stecová krabici, ve které bylo plno nechtěných koťat. Někdo je nechal u dveří. Stecová vybrala to vůbec nejmenší kotě ze všech, které navíc nemělo ocas, a dala mu jméno Stubbs. Bylo to moment, kdy se zrodila nová politická hvězda. Rychle se totiž rozběhla podpisová kampaň, která měla jediný výsledek – občané Talkeetny si zvolili za starostu města kocourka Stubbse.

Že to zní šíleně? V Talkeetně by měl starosta stejně jen velmi symbolickou úlohu. Navíc lidé si pochvalovali, že jim nezvedá daně ani jim nemluví do života. Jeho vláda se obešla bez skandálů, vyjma jednoho incidentu, kdy Stubbse napadl velký pes. Zle ho pocuchal, zlomil mu několik kostí a protrhl plíci. Stubbs naštěstí přežil, takže se po nějaké době mohl zase ujmout úřadu.

Nakonec žil dvacet let a zemřel v roce 2017, tedy po 20 letech úřadování. Noví majitelé obchodu napsali: „Nikdy jsme si nemysleli, že starostou Talkeetny bude náš domácí mazlíček. Díky, Stubbsi, za to, že jsi vstoupil do našich životů. Jsme vděční za čas, který jsme spolu mohli strávit.“

Otázkou zůstává, kdo bude starostou města nyní. Obyvatelé zatím nikoho nezvolili, ale jak poukazují majitelé obchodu, Stubbs měl bratra Denaliho. Ten by zřejmě měl být přirozeným nástupcem Stubbse.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu