válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Fuggerei se nájemné za 500 let nezvýšilo. Stále stojí 88 centů ročně!

Ve Fuggerei se nájemné za 500 let nezvýšilo. Stále stojí 88 centů ročně!
Zdroj: skyscrapercity.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

V německém městě Augšpurku mají světovou raritu – sociální sídliště, které je nejstarší na světě a kde se za roční nájem platí necelé 1 euro.

Ivanhoe 18. října 2015

Fuggerei je takové městečko ve městě. Jde o uzavřenou, obytnou enklávu uvnitř Augšpurku, druhého nejstaršího města v Německu. V roce 1516 ho založil jeden z nejúspěšnějších evropských podnikatelů své doby, bohatý finančník a obchodník Jakob Fugger mladší, po němž sídliště nese své jméno. Ten mimo jiné razil stříbrné mince pro Vatikán, finančně podporoval Habsburky a financoval zvolení Karla V. císařem Svaté říše římské. Svou pozornost Fugger zaměřil i na chudší vrstvy a v roce 1516 začal pro ně stavět nejstarší sociální bydlení na světě. Roční nájem tehdy dělal 1 rýnský zlatý, tedy zhruba 0,88 euro, tedy asi 22 korun ročně, plus tři modlitby denně za Fugerrovu rodinu.

Zakladatel městečka Jakob Fugger má ve Fuggerei svou bustu.

Zakladatel městečka Jakob Fugger má ve Fuggerei svou bustu.

Od té doby se nájemné nezměnilo, stejně jako pravidla pro nájemníky. Ten, kdo chce získat bydlení, musí prokázat, že vyznává katolickou víru, je zchudlý, ale bez dluhů a nejméně dva roky žije v Augšpurku. Dříve tu žili hlavně nádeníci a řemeslníci s rodinami. Snad nejznámějším obyvatelem městečka byl praděd slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, zedník Franz Mozart, který ve Fuggerei žil v letech 1681 až 1694 a dnes tu má pamětní desku.

Jedna z pravidelných uliček městečka

Jedna z pravidelných uliček městečka

Obytný komplex tvoří 67 jednopatrových domků s podkrovím a pravidelné uličky. Celý je obehnán zdí jak středověké město a všech jeho osm bran se v deset hodin večer zamyká. Má svůj zdroj vody, malý kostelík i protiletecký kryt, který posloužil obyvatelům na konci druhé světové války, když byl Augšpurk bombardován Spojenci.

Dohromady je ve Fuggerei k dispozici 147 bytů se samostatným vchodem. Byt je malý, o velikosti 60 metrů čtverečních, má kuchyň, obývací pokoj, prostornou koupelnu a veškeré moderní vybavení, jako tekoucí teplou vodu nebo televizi. Ke každému domu navíc přiléhá zezadu zahrádka.

Muzeum s ukázkou, jak se ve Fuggerei žilo v minulých staletích.

Muzeum s ukázkou, jak se ve Fuggerei žilo v minulých staletích.

Městečko je dodnes financováno nadací, kterou před téměř 500 lety založil Jakob Fugger. Příjmy dnes do ní plynou hlavně z prosperujících lesních podniků, dalším zdrojem je výběr vstupného za turistickou prohlídku městečka. Za čtyři euro, což je čtyřnásobek nájemného, se mohou turisté projít jeho ulicemi, navštívit muzeum, prohlédnout si ukázkový byt a posedět v typické německé restauraci se švábskou kuchyní.

Další články

Zavří­t reklamu