Mezi 11 obrazy nalezenými v římské vile byla i tato krásná harfenistka.

Mezi 11 obrazy nalezenými v římské vile byla i tato krásná harfenistka. | zdroj: Muzeum starověku Arles


Ve Francii objevili 2000 let staré římské fresky. Jsou stejně cenné jako ty v Pompejích

TÉMATA: archeologie | objevy | starověký řím | francie | pompeje

user-avatar

Irena Gruberová

5. 10. 2015 | 12:30

Archeologové z jihofrancouzského města Arles objevili jednu z mála kompletních římských fresek, jaké kdy byly nalezeny mimo území Itálie. Může se směle měřit s těmi, které byly odkryty ve Vile mystérií v Pompejích. I po 2000 letech se malba dochovala ve velmi dobrém stavu.

Nečekaný objev učinili francouzští archeologové při průzkumu pozůstatků románské vily ve městě Arles. Ke svému úžasu tam odkryly salon, jehož zdi zdobila jedna z mála kompletně zachovalých nástěnných maleb, jaké se kdy našly mimo Itálii. V ložnici, skládající se z předpokoje a výklenku, pak nalezli fragmenty dalších fresek. Všechny byly vytvořeny mezi lety 20 až 70 před naším letopočtem. Vědci tyto malby přirovnávají k freskám nalezeným ve vile Boscoreale a v proslulé Vile mystérií ve starořímských Pompejích, které zničil výbuch sopky Vesuv.

Fragmenty fresky zobrazující krásnou ženu hrající na harfu

Mezi 11 malbami vyniká portrét ženy hrající na harfu, jejíž pootevřené rty a vzhůru obrácený obličej s udivenýma očima vyjadřují ohromnou expresivnost. Obraz je bohatě kolorovaný luxusními egyptskými pigmenty modré a rumělkově červené barvy, což prozrazuje, že vila patřila bohatým obchodníkům nebo příslušníkům politické elity. „Tato část Arles byla svého druhu takovým Beverly Hillsem do doby, než byla po požáru v roce 260 opuštěna,“ řekl pro deník Le Monde archeolog Alain Genot. Podle něj kvalita provedení této malby svědčí o tom, že k práci byli povoláni odborníci z nějaké italské dílny.

Fragmenty fresky

Archeologové již nashromáždili 12 tisíc beden s fragmenty fresek uložených do černého písku. Musí je pečlivě poskládat dohromady jak obří puzzle, což jim odhadem zabere asi deset let. „Budou tam mezery s chybějícími kousky, které bude třeba doplnit,“ vysvětluje vedoucí restauračních prací Marie-Pieree Rothé. Je však přesvědčena, že výsledek bude stát za to. Předpokládá, že mezi ostatními postavami z fresky budou figurovat i řecký bůh Pan a Bacchův doprovod. Než se však do toho pustí, slibuje šéf Muzea starověku v Arles Alain Charron, že části nalezené fresky nechá v jejich instituci dočasně vystavit, aby se pochlubili svým neuvěřitelným nálezem.

 

user-avatar

Irena Gruberová

5. 10. 2015 | 12:30

Zavří­t reklamu