válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Francii jsou neoznačené hroby 96 amerických vojáků popravených za násilí vůči civilistům

Ve Francii jsou neoznačené hroby 96 amerických vojáků popravených za násilí vůči civilistům
Zdroj: wikipedia.com

Za druhé světové války byli Američané vnímáni jako osvoboditelé od nacismu. Našli se ale i tací, kteří vraždili a znásilňovali a skončili před vojenským tribunálem. Konkrétně 161 vojáků bylo odsouzeno k trestu smrti za válečné zločiny proti obyvatelstvu.

Tomáš Chalupa 23. června 2018

Američané přistupovali k trestání svých vojáků poměrně zodpovědně. Pokud se prokázalo porušení Ženevské konvence nebo vražda či znásilnění, následoval soud a v některých případech skutečně i poprava. Samozřejmě mnoho válečných zločinů zůstalo nepotrestáno, nicméně to platilo u všech armád zapojených do druhé světové války.

96 popravených Američanů leží v neoznačených hrobech na hřbitově Oise-Aisne v řadě E. Právě to je cosi jako řada hanby, kde leží ti, kteří se zpronevěřili zásadám a hodnotám americké armády. U každého kříže je jen číslo a nikoliv jméno. Snad proto, aby se na tyto muže zapomnělo. Žádný z nich vlastně není voják, protože těsně před popravou byli propuštěni z řad armády.

Jsou mezi nimi vrazi, kteří měli na svědomí 36 spolubojovníků (ano, vojáci se občas vraždili dokonce navzájem) a pak také 71 civilistů z Británie, Alžírska, Francie, Polska, Itálie a Německa. Mnoho z obětí byly ženy, které byly znásilněny. Drtivá většina vražd měla osobní motivy. Mezi oběťmi byly dokonce dvě děti ve věku 15 let. Dalších sedm mladistvých bylo znásilněno americkými vojáky ve Velké Británii a v Irsku. Mezi oběťmi je i pětasedmdesátiletá Agnes Cope, kterou napadl a znásilnil vojín Aniceto Martinez 6. srpna 1944. Ten leží v hrobě s číslem 39.

Vojínové Yanci Waiters a Robert Skinner se dopustili dalšího odporného zločinu. Nejprve zavraždili Augusta Lebarilliera, který doprovázel svou přítelkyni Marii Osoufovou. Oba muži ji pak znásilňovali tak, že jeden vždy mířil zbraní na vesničany, kteří se mezitím kolem seběhli a sledovali hrůzné divadlo. Ti pak ale vojenské policii popsali, co se stalo, a Waiters i Skinner byli oběšeni.

Pravdou je, že tyto případy byly děsivé a snižovaly reputaci amerických vojsk, ale je potřeba mít na paměti, že Američané měli v poli statisíce vojáků a těchto ohavných činů se dopouštěli jen jednotlivci. Jako celek si americká armáda zachovala vysoký standard a své vojáky za podobné přečiny trestala, což se třeba o Rudé armádě zdaleka říci nedá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu