válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Finsku dávají novorozence do krabic. 95 procent matek by neměnilo

Ve Finsku dávají novorozence do krabic. 95 procent matek by neměnilo
Zdroj: www.idealistrevolution.org
+ 5 fotek+ 6 fotek

Umíte si představit svět, v němž všechny děti dostanou do života stejné startovní podmínky bez ohledu na to, jaké jsou barvy pleti, do jaké rodiny se narodí a kolik mají jejich rodiče peněz? Existuje země, kde o něčem takovém už lidé snít vůbec nemusí. Ve Finsku všechny nově narozené děti totiž dostanou tentýž startovací balíček.

Markéta Oderská 11. června 2015

Finské ženy jsou údajně ty nejšťastnější matky na světě. Když totiž přivedou na svět dítě, dostanou od státu dárek v podobě pevné kartonové krabice, která obsahuje kompletní výbavičku pro miminko. Jsou v ní pleny, spací pytel, tílka, dupačky a jiné oblečení včetně zimní kombinézy, čepičky, palčáků a botiček, dále župánek a potřeby na koupání, obrázková knížka… Dno krabice je vyloženo matrací s prostěradlem, peřinkou a dekou, takže novorozeněti slouží jako jeho první postýlka. Finské děti všech sociálních skupin tu nejranější fázi svého života tedy prospí v krabici. Finové jsou na to však zvyklí a o tuto téměř 80letou tradici by v žádném případě nechtěli přijít.

Mateřský balíček z roku 1947

Mateřský balíček z roku 1947

Ještě ve 30. letech minulého století bylo Finsko oproti dnešku dosti chudou zemí s vysokou kojeneckou úmrtností. 65 z 1000 novorozenců tehdy umřelo. Tato chmurná statistika se však začala dramaticky měnit, když finská vláda v roce 1938 zavedla geniální opatření: matkám z chudých rodin poskytla zdarma mateřský balíček pod podmínkou, že nejpozději do 4. měsíce těhotenství navštíví svého lékaře. Stát se tím chtěl pojistit, že se rodičkám dostane od prvopočátku náležité lékařské péče. Od roku 1949 pak svou štědrostí zahrnul všechny těhotné ženy bez ohledu na výši rodinných příjmů. Výsledkem je, že Finsko dnes vykazuje nejnižší kojeneckou úmrtnost na světě.

Rodiče ve Finsku mají důvod k radosti.

Rodiče ve Finsku mají důvod k radosti.

To, že krabice obsahuje stejné vybaveni, finským matkám nijak nevadí. V očích finské společnosti se krabice stala symbolem rovnosti. „Vnímám to jako důkaz toho, že někdo se stará, že někdo chce, aby naše děťátko mělo dobrý start do života. A teď když navštěvuji přátele s malými dětmi, je hezké vidět, že sdílíme ty samé věci. Posiluje to v nás pocit, že jsme všichni v tomhle zajedno,“ prohlásil jeden ze spokojených finských otců.

Obsah balíčku se v průběhu doby měnil. Takhle vypadal v 50. letech.

Obsah balíčku se v průběhu doby měnil. Takhle vypadal v 50. letech.

Obsah balíčku se však v průběhu let značně měnil a víceméně odrážel tendence své doby. Ve 30. a 40. letech obsahoval hlavně látky, protože tehdy ještě byly ženy zvyklé svým dětem samy šít oblečení. I během druhé světové války stát v poskytování balíčků pokračoval, ale protože látky jako flanel nebo bavlnu potřebovala přednostně armáda, dostávaly nastávající matky prostěradla a zavinovačky z papíru. Od 50. let pak v krabici přibylo hotových oblečků, které v 60. a 70. let ožily barvami a vzory a byly ušité z modernějších elastických materiálů. V roce 1968 se v krabici poprvé objevil spací pytel a další rok pak jednorázové pleny. Z důvody ochrany životního prostředí se však Finsko v roce 2006 vrátilo k látkovým plenám a na podporu kojení vyřadilo z krabic láhve na mléko a nahradilo je podložkami na kojení. Na podporu četby se do balíčku zařadila také obrázková kniha.

Nastávající maminka s krabicí plnou věcí, které bude pro své miminko potřebovat

Nastávající maminka s krabicí plnou věcí, které bude pro své miminko potřebovat

I když stát dává matkám na výběr mezi mateřským balíčkem a jednorázovým finančním příspěvkem, 95 procent žen dává přednost krabici. Jsou rády, že v době těhotenství nemusejí obíhat obchody, a navíc jsou pokaždé zvědavy na to, co pro ně stát v tom roce přichystal. „Moje máma, přátelé a příbuzní, všichni jsme se nemohli dočkat, až otevřeme krabici a uvidíme, co je uvnitř, jaké barvy byly vybrány pro tento rok,“ řekla pro BBC Reija Klemetti. Oblečení se totiž každý rok obměňuje a podle toho tak lze poznat, kdy se dítě narodilo. „Je to hezké srovnávat a říkat si ´tohle dítě se narodilo ve stejném roce jako to mé´,“ vysvětlila pro BBC Titta Vayrynen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu