Leninovo muzeum v Tampere je jediné muzeum svého druhu v Evropě

Leninovo muzeum v Tampere je jediné muzeum svého druhu v Evropě | zdroj: atlasobscura.com


Ve finském Tampere je poslední Leninovo muzeum v Evropě

TÉMATA: muzea | lenin | finsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 11. 2017 | 11:00

Ve 20. století bylo po celé Evropě velké množství muzeí věnovaných osobě Lenina. Do dnešních dnů ale přežilo pouze jediné, které se nachází ve finském městě Tampere.

Malé muzeum se nachází v Dělnickém sále v Tampere. Místo nebylo vybráno náhodně, právě zde se poprvé spolu setkali Lenin a Stalin. To se psal rok 1905 a budova sloužila jako místo tajných schůzek i jako ústředí ruské Sociálně demokratické dělnické strany. Právě zde Lenin a Stalin plánovali svou revoluci, která měla změnit svět. 

Po skončení druhé světové války byla ve Finsku založena finsko-ruská společnost, jejíž odnož v Tampere založila toto muzeum. Potěšen byl nejen Stalin, ale také finští politici, kteří se velmi snažili, aby se vztahy mezi oběma zeměmi, krutě pošramocené válkou, zase napravily. Muzeum v Tampere si brzy získalo poměrně velkou oblibu. Bylo to první muzeum věnované Leninovi mimo území Sovětského svazu.

Po pádu železné opony prošlo muzeum kompletní renovací a byla také změněna expozice, která ukazuje i odvrácenou stranu sovětského režimu. Součástí expozice je také velký model gulagu a také jukebox, který vypráví vtipy z dob Sovětského svazu. Turisté se také velmi rádi fotí s voskovými figurínami Lenina a Stalina. 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 11. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu