válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve finském Tampere je poslední Leninovo muzeum v Evropě

Ve finském Tampere je poslední Leninovo muzeum v Evropě
Zdroj: atlasobscura.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Ve 20. století bylo po celé Evropě velké množství muzeí věnovaných osobě Lenina. Do dnešních dnů ale přežilo pouze jediné, které se nachází ve finském městě Tampere.

Tomáš Chalupa 3. listopadu 2017

Malé muzeum se nachází v Dělnickém sále v Tampere. Místo nebylo vybráno náhodně, právě zde se poprvé spolu setkali Lenin a Stalin. To se psal rok 1905 a budova sloužila jako místo tajných schůzek i jako ústředí ruské Sociálně demokratické dělnické strany. Právě zde Lenin a Stalin plánovali svou revoluci, která měla změnit svět.

Po skončení druhé světové války byla ve Finsku založena finsko-ruská společnost, jejíž odnož v Tampere založila toto muzeum. Potěšen byl nejen Stalin, ale také finští politici, kteří se velmi snažili, aby se vztahy mezi oběma zeměmi, krutě pošramocené válkou, zase napravily. Muzeum v Tampere si brzy získalo poměrně velkou oblibu. Bylo to první muzeum věnované Leninovi mimo území Sovětského svazu.

Po pádu železné opony prošlo muzeum kompletní renovací a byla také změněna expozice, která ukazuje i odvrácenou stranu sovětského režimu. Součástí expozice je také velký model gulagu a také jukebox, který vypráví vtipy z dob Sovětského svazu. Turisté se také velmi rádi fotí s voskovými figurínami Lenina a Stalina.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu