válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve filipínském městě jsou drby a pomluvy trestné

Ve filipínském městě jsou drby a pomluvy trestné
Zdroj: odditycentral.com

Drby, klepy a pomluvy jsou ve městě Binanolan, vzdáleném asi 200 kilometrů od hlavního města Manily, trestné. Nová legislativa tyto činy „odměňuje“ pokutami a veřejnými pracemi.

Tomáš Chalupa 17. května 2019

Pokud jste usvědčeni z drbání poprvé, dostanete pokutu 200 pesos a tří hodin veřejných prací, které spočívají v podstatě v úklidu ulic od odpadků. U opakovaných prohřešků se pak postihy zvyšují. Trošku problém je, že zákon přesně nespecifikuje, co jsou to ony drby a pomluvy. Starosta města Ramon Guico dává za příklad situaci, kdy někdo uvádí chybné informace o finančních poměrech jiných lidí. Uvádět o někom, že je zadlužen nebo má naopak plno dluhů, patří k největším možným urážkám.

Zákon není v zemi takovou novinkou, jak by se mohlo zdát. Už od roku 2017 totiž platí v sousedním městě Moreno. Podle informací zveřejněných v médiích už mnoho tamních obyvatel muselo zaplatit vysoké pokuty a strávilo i měsíc uklízením ulic. V Morenu se zákon ujal a v Binanolanu proto doufají v podobný efekt. Od začátku tohoto roku se totiž prý vztahy ve městě velmi zhoršily a pomlouvání dosáhlo doposud netušené výše, jak tvrdí opět starosta města. „Nechceme omezovat svobodu slova, jen připomenout lidem, že mají odpovědnost za všechno, co řeknou, a to jako osoby i občané. Chceme ukázat Binanolan jako město hodných lidí, kde je dobré zůstat,“ vysvětluje nový zákon Guico.

Další články

Zavří­t reklamu