válkaČeskoslovenskoobjevy

Vdechujeme tuny mikroplastových částic a ani o tom nevíme

Vdechujeme tuny mikroplastových částic a ani o tom nevíme
Zdroj: airqualityhome.com

Nemáme pro vás dobrou zprávu - znečištění svých plic se nevyhnete, ani když vyjedete daleko do přírody nebo i do divočiny. Panensky čistá příroda už je skutečně jen velkou utopií, jak zjistili američtí vědci.

Marta Šindlauerová 19. června 2020

Vítr toho dokáže hodně. Například přenést smítko z africké Sahary až do amazonských pralesů. Anebo kus mikrotenového sáčku, který odhodíte za vesnicí, skončí na nose klokanovi v Austrálii. Američtí vědci strávili více než rok tím, že zkoumali 11 amerických přírodních parků a pozorovali, jaké částice na ně dopadají během suchých i deštivých dnů, a jak konkrétně se mikroplasty v atmosféře pohybují. Odborníci došli k šokujícímu závěru: za rok dopadne na americké chráněné území přes 1000 tun mikroplastů, což se rovná až 300 milionům plastových lahví. A obavy vědcům nezpůsobují jen dopady na přírodu samotnou. Stejné vrásky jim dělá i fakt, že jsou tyto mikročástice obsahující pesticidy, těžké kovy a další chemikálie vdechovány člověkem a pronikají přímo do plic.

Pomocí infračervené spektroskopie, která vědeckému týmu pomohla barevně odlišit materiály, které do ovzduší nepatří (analýza automaticky odhaluje materiály, které nejsou přírodního původu), se podařilo zjistit, že nejčastěji vzduchem poletují miniaturní částečky látek, barev a kosmetických produktů. Zcela největší zastoupení ale představovaly látky nejrůznějšího materiálu, u kterých je nasnadě, jakým způsobem do prostředí pronikají – jednak běžným opotřebováváním a jednak také praním a sušením, což je pro látky značně destruktivní, ale nezbytná činnost. Alarmující ovšem bylo i procento plastů přítomné ve vzorcích – 4 % možná nezní nějak tragicky, ale nesmíme zapomínat, že to je pouze procento v malém vzorku. Představa kolik plastu do sebe vdechujeme během běžné procházky, je už o něco více znepokojující.

Analýza rovněž odhalila další zajímavost: během suchého slunného počasí vzduchem kolují velmi malé mikročástice, avšak ve významném množství; naopak během bouřek a dešťů je jejich četnost nižší, nicméně jejich velikost v některých případech vyráží vědcům dech. A za zmínku také stojí jejich zjištění, že proudy v nejvyšší vrstvě atmosféry obsahují částice z nejvzdálenějších lokalit, což se dá velmi snadno zjistit tím, že částice nejsou pro místo svého naleziště vůbec typické.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu