válkaČeskoslovenskoobjevy

Včely jsou mnohem chytřejší, než se si lidé myslí

Od tvorů s velikostí mozku jako špendlíková hlavička se žádné projevy inteligence nečekají. A je to chyba, protože například takové včely jsou chytřejší, než si většina lidí myslí.

Tomáš Chalupa 24. října 2016

O včelách už vědci vědí, že mají dobrou orientaci v prostoru, dokáží rozeznávat jednotlivé druhy květin a mají poměrně dobrou paměť. „Dokonce dokáží ´napočítat´ do čtyř,“ tvrdí Clint Perry, odborník na neurologické procesy. Jeho vědecký tým dokázal čmeláky naučit dostat se k potravě tím, že tahají za lanko. Naučili se to během procesu, který měl čtyři fáze a celkově zabral jen pět hodin.

Vědci však pokračovali dále. Chtěli zjistit, zda si včely dokáží nabytou schopnost předat. Udělali proto další experiment, kdy nechali jednu včelu pozorovat ze speciální průhledné krabičky ostatní včely, jak tahají provázek. Včela si skutečně osvojila tuto schopnost jen tím, že pozorovala ostatní.

Co má tento experiment lidstvu vlastně sdělit? Víme, že včely jsou mimořádně důležité pro celosvětový ekosystém. Bez včel přestanou existovat rostliny. Proto je důležité jim co nejvíce rozumět. Zároveň ale experiment přináší otázku, nakolik je potřeba mít velký a vyvinutý mozek, aby tvor disponoval určitou inteligencí. Včely jasně ukázaly, že ve velikosti mozku to nebude. Také se ukazuje, že zdaleka ne všechen hmyz jsou jen stroje na reprodukci a shánění potravy, ale že jejich schopnosti jsou komplexnější.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu