válkaČeskoslovenskoobjevy

Váží něco lidská duše? Americký doktor se to snažil zjistit kontroverzním experimentem

Váží něco lidská duše? Americký doktor se to snažil zjistit kontroverzním experimentem
Zdroj: Wikimedia Commons

Doktor Duncan MacDougall z Haverhillu v Massachusetts chtěl v roce 1901 dokázat, že duše má svou hmotnost. Aby svou teorii prokázal v praxi, vybral si šest pacientů pečovatelského domu, u nichž byla smrt očekávána každou chvíli.

Simona Knotkova 9. listopadu 2020

Čtyři z vybraných pacientů umírali na tuberkulózu, jeden měl cukrovku a poslední umíral z blíže neurčených příčin. Duncan MacDougall si je speciálně vybral kvůli jejich velkému fyzickému vyčerpání. Takoví umírající se na lůžku už nehýbali, díky čemuž mohl dosáhnout přesně naměřených hodnot. Úkol byl jednoduchý: Nejprve změřit jejich hmotnost před smrtí, následně po smrti. Rozdíl dvou čísel měl představovat váhu lidské duše.

Thumbnail # Po smrti lidská duše nezemře, stane se součástí univerza, tvrdí vědci
Mohlo by Vás zajímat:

Po smrti lidská duše nezemře, stane se součástí univerza, tvrdí vědci

Když pacienti vypadali, že jsou těsně na prahu smrti, přemístil je i s lůžkem na velkou průmyslovou váhu s přesností měření na 5,6 gramů. Výsledky byly vcelku rozporuplné. Jeden z pacientů sice opravdu zhubl, ale krátce poté ztracenou váhu zase nabral. Podobně dopadli další dva, kteří o několik minut později dokonce přibrali. Za úspěch šlo považovat pouze pacienta číslo čtyři, který souběžně s dobou smrti ztratil 21,3 gramů. Ve studii, která vyšla v roce 1907, MacDougall uvedl, že měření dvou pacientů bylo ovlivněno špatným nastavením váhy. Vzhledem k zanedbatelnému počtu sledovaných objektů a skutečnosti, že pokus nebyl nikdy opakován, však jeho teorii o 21gramové duši nelze brát jako relevantní.

Součástí experimentu bylo také měření psů. Lékař tím chtěl potvrdit další svou teorii – zvířata nemají žádnou duši. Tady už byl MacDougall méně etický a pro vědecké účely otrávil patnáctku zdravých psů, protože zrovna nemohl sehnat žádné nemocné a umírající. Měření ukázalo, že v okamžiku smrti neztratil žádný ze psů svou hmotnost.

Thumbnail # Smrt je jen iluze: Náš život pokračuje v jiném, paralelním vesmíru
Mohlo by Vás zajímat:

Smrt je jen iluze: Náš život pokračuje v jiném, paralelním vesmíru

Ze strany odborné veřejnosti se studie dočkala četné kritiky za svou neodbornost a zavádějící povahu. Doktor Augustus P. Clarke v American Medicine objasnil záhadu ztracených 21 gramů tím, že v okamžiku smrti se teplota lidského těla zvyšuje, což logicky způsobuje pocení a s ním spojený nepatrný úbytek na váze. Psi oproti tomu nemají potní žlázy, proto u nich k podobnému efektu během smrti nedochází.

Další články

Zavří­t reklamu