válkaČeskoslovenskoobjevy

Varovný systém Amber Alert se zrodil z vraždy holčičky

Varovný systém Amber Alert se zrodil z vraždy holčičky
Zdroj: allthatsinteresting.com

Amber byla krásná šestiletá holčička žijící v texaském Arlingtonu. Měla ráda svého o rok mladšího bratra Rickyho, jezdili spolu často na kolech. Také chodila do dívčího skautského oddílu. Jednoho dne se celý idylický obrázek rozpadl jako mávnutím kouzelného proutku.

Tomáš Chalupa 14. června 2018

Dne 13. ledna roku 1996 Amber jela na svém kole vedle opuštěného obchodu. Vedle ní zastavil černý kamion a jeho řidič donutil Amber nasednout. Amber křičela a bránila se, jak popsal jediný svědek incidentu Jimmie Kevil. Ten také ihned zavolal policii. Do akce vyrazilo padesát policistů, přesto se jim nepodařilo najít ani vozidlo, ani Amber.

Po pěti dnech bylo nalezeno její tělo s proříznutým hrdlem v korytě, které vyhloubil přívalový déšť právě skončené bouře. Policisté oznámili zprávu zdrceným rodičům. Ti po celou dobu doufali, že se jim Amber vrátí živá a zdravá. Jejich svět se zhroutil.

Matka Diane po pohřbu přišla s konstruktivním návrhem, který by mohl alespoň v budoucnu pomoci řešit podobné situace. Každé rádio a televize mělo v té době „tlačítko špatného počasí“. Bylo to tlačítko, kterým mohlo být kdykoliv přerušeno vysílání, pokud se blížila nějaká velká bouře nebo živelná pohroma a bylo nutné ihned varovat obyvatele. Proč by podobné tlačítko nemohlo fungovat v případě únosu dětí? Stanice po celé zemi by během pár chvil mohly informovat, že se někdo pohřešuje a že se třeba hledá konkrétní vozidlo.

Nápad se skutečně ujal a pod názvem AMBER Alert se začal využívat. Odhaduje se, že díky němu bylo zachráněno na 800 dětí. Většinou je rychle propustili sami únosci poté, co zjistili, že případ je v živém vysílání po celých Spojených státech. Kromě vysílání v rádii a televizi se informace o únosu objevují také na elektronických tabulích u cest. Únosce je tak pod ohromným tlakem, protože si nemůže být nikdy jist, že ho někdo neviděl, i kdyby byl na druhém konci Spojených států.

Systém je využíván dodnes a stále tak pomáhá zachraňovat životy unesených dětí. Jen malou Amber už zachránit nedokáže.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu