válkaČeskoslovenskoobjevy

Varovná zpráva Pentagonu: války mohou za nás brzy zahájit počítače

Varovná zpráva Pentagonu: války mohou za nás brzy zahájit počítače

Počítače budou sbírat data o lidech z internetu a na základě nich vyhodnocovat rizika a hrozby. To vše bez toho, aby do toho vstupovali lidé. Globální válka tak může začít mezi stroji, varuje zpráva Pentagonu.

Tomáš Chalupa 23. ledna 2015

Centrum pro technologie a národní bezpečnostní politiku napojené na americké ministerstvo obrany napsalo dvaasedmdesátistránkovou zprávu, která ukazuje, jakým směrem uvažují vojenští stratégové pro příští roky. Spojené státy americké se snaží ze všech sil udržet se na špici technologického vývoje moderních zbraní. Na paty jim v tomto ohledu šlape zejména Čína, ale i další země. Pentagon se proto stále více zaměřuje na klíčová odvětví výzkumu, jako jsou robotika, miniaturizace, práce s daty získanými internetu a autonomní systémy. V centru zájmu je také vývoj pokročilé umělé inteligence a biotechnologií.

Spustí to za nás počítače?

Spustí to za nás počítače?

Podle médií klíčovou zprávu napsali poradci Pentagonu Dr. Linton Wells a Dr. James Kadtkenotes. Podle nich je nyní největší snahou v oblasti informačních technologií vyvinout systémy, které budou vyhodnocovat neuvěřitelná množství dat získaných z internetu a sociálních sítí bez jakékoliv lidské pomoci. Vyhledávání hrozeb a nebezpečí v moři internetu budou provádět výhradně počítače. Důležité je co nejširší vytěžení informací o amerických občanech z jakýchkoliv dostupných zdrojů. Ve sběru dat by měly být zaangažovány také soukromé společnosti, které vlastní mnohé informace o svých klientech.

Data o nás všech získaná z internetu budou sloužit armádě

Data o nás všech získaná z internetu budou sloužit armádě

Autoři zprávy ovšem upozorňují, že s celkovým zvýšeným vlivem počítačů na armádní záležitosti hrozí riziko vypuknutí válečného konfliktu bez jakékoliv lidské intervence. Červené tlačítko zkrátka zmáčkne počítač. Zpráva proto důrazně varuje před vyvíjením automatických bojových systémů bez lidské posádky nebo kontroly. Využívat umělou inteligenci přímo na bojišti je podle autorů příliš nebezpečné. Přesto podle jejich odhadů dojde k radikálnímu vylepšení umělé inteligence strojů nejpozději do deseti let. To podle nich přinese zcela nové výzvy nejen v oblasti vojenství, ale i pro lidstvo obecně.

Vyvíjet robotické zbraně se důrazně nedoporučuje.

Vyvíjet robotické zbraně se důrazně nedoporučuje.

Podstatné je, co na to vše řekne veřejnost, nejen ta americká. Sběr dat z facebooku, lustrování lidí počítači, vedení válek počítači – to nezní jako něco, co by se mohlo daňovým poplatníkům líbit. Jenže mnoho z toho se zjevně děje už dnes, jak odhalil případ Snowden. Tajné služby a armáda se nás na svolení ptát asi nebudou.

Další články

Zavří­t reklamu