válkaČeskoslovenskoobjevy

Varoša je město duchů, které doplatilo na rozdělení Kypru

Varoša je město duchů, které doplatilo na rozdělení Kypru
Zdroj: allthatisinteresting.com

Varoša bylo kdysi rušné letovisko na pobřeží moře, které mělo na 40 tisíc obyvatel. Dnes domy, hotely i promenády zejí prázdnotou a resort nemá ani jediného obyvatele. Varoša se změnila v město duchů kvůli rozdělení ostrova na řeckou a tureckou část.

Tomáš Chalupa 9. května 2019

Na počátku 70. let byla Varoša prémiovou destinací turistů z celé Evropy. Nádherné pláže, luxusní hotely, příjemní lidé i klima, to vše dělalo z letoviska žádanou destinaci. Jenže pak došlo k vylodění turecké armády, která resort zabrala, a ostrov se rozdělil na dvě poloviny. Nikdo už nechtěl jezdit do oblasti, která je okupována armádou. A ta o to ani příliš nestála. Město zpustlo a jeho obyvatelé i provozovatelé hotelů jej opustili. A nebylo jim umožněno se ani vrátit, turecká armáda jejich návratu zabránila.

Stejný stav panuje dodnes, a to přesto, že existovalo několik plánů na revitalizaci a obnovení zašlé slávy města. Žádný se ale nerealizoval a zřejmě stejný osud potká i všechny další plány, se kterými turecká strana čas od času přijde. Vyjednávání mezi tureckou a řeckou stranou také nikam nevedou, přestože obě strany deklarují svůj zájem na obnovení města.

Dnes je Varoša jedním z nejvyhledávanějších míst ovšem jen pro úzkou skupinu milovníků opuštěných míst a urban explorerů. Ti se do města vydávají, aby zde pořídili snímky opravdového města duchů, které vypadá, jako by se vynořilo z postapokalyptického světa.

Invaze turecké armády na Kypr proběhla v roce 1974 pod názvem Operace Attila. Byla to odpověď na vojenský převrat, který se odehrál v tom samém roce a díky kterému se ujala vlády vojenská junta. Turci po invazi získali zhruba třetinu území ostrova, dělící linii mezi oběma částmi musela začít hlídat vojska OSN. Dodnes je ostrov spornou otázkou mezi Tureckem a Řeckem a osud Varoši dokládá, jak devastující vliv na ostrov toto rozdělení má.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu