válkaČeskoslovenskoobjevy

Varhany Stalacpipe jsou největší hudební nástroj světa. Hrají v jeskyni na krápníky

Velké varhany Stalacpipe se nacházejí v Lurayských jeskyních na východě USA ve Virginii. Je to elektricky ovládaný litofon. Pomocí solenoidem obalených tyčí, které ťukají do vyladěných stalaktitů, vznikají nádherné tóny.

Tomáš Chalupa 28. listopadu 2016

Tento unikátní nástroj sestrojil Leland W. Sprinkle v roce 1954. Sprinkle byl velmi vážený matematik, jako vědec pracoval pro Pentagon, podílel se také na zdokonalování první generace počítačů. Stavba varhan mu zabrala tři roky. Nejprve musel najít vhodnou jeskyni, poté v ní vybrat stalaktity tak, aby byly vyladěné do stupnice, co byl mimořádně náročný úkol.

Samotnou hrací desku vyrobila firma Klann Organ Supply z Waynesboro ve Virginii. Z Lurayských jeskyní se stala přes noc turistická atrakce. Pečlivě vybrané stalaktity se nacházejí na ploše 3,5 akrů, tedy prakticky po celé jeskyni. Přesto díky uzavřenému prostoru jsou všechny velmi dobře slyšet na kterémkoliv místě jeskyně.

Sprinkle nemohl být v jeskyni pokaždé, když přišli turisté a chtěli slyšet varhany, takže sestrojil elektronický sekvencér, který hrál na varhany sám. V roce 2011 finsko-švédská skupina Pepe Deluxé nahrála na tyto varhany vůbec první skladbu, kterou si na našich stránkách poslechnout.

Další články

Zavří­t reklamu