válkaČeskoslovenskoobjevy

Vápenatka se umí učit, přestože nemá mozek

Nemá oči ani ústa, umí detekovat potravu a konzumovat ji. Jmenuje se vápenatka mnohohlavá a je to opravdu mimořádně zajímavý prvok.

Tomáš Chalupa 11. listopadu 2019

Tohoto podivuhodného tvora začal vystavovat zoologický park v Paříži. Možná to tak nevypadá, ale návštěvníci budou moci pozorovat jednoho z nejzajímavějších tvorů naší planety. Umí se pohybovat rychlostí 4 centimetry za hodinu, dokáže sám sebe vyléčit, pokud ho rozkrájíte na kousky, a vykazuje překvapivé známky inteligence, přestože nemá žádný mozek. Dokáže se rozpojit a zase spojit, což neumí žádný jiný organismus na světě.

Stáří vápenatky jakožto živočišného druhu se odhaduje na miliardu let. Poprvé byla objevena v květnu roku 1973 Texasanem, kterému se plazila po pozemku. „Blob žije a jde o jednu z největších biologických záhad,“ říká Bruno David, ředitel pařížského Muzea přírodní historie.

„Nemá žádný mozek, ale umí se učit a umí si naučené věci předávat,“ dodává. Blob si zapamatuje místo, kde se nacházela například nějaká jedovatá látka, a je schopen i po roce se tomuto místu vyhnout. Umí najít nejkratší cestu k cíli nebo najít cestu z labyrintu. Na jídelníčku má hlavně bakterie a houby, ale nepohrdne ani různými kousky organického materiálu. Je téměř nezničitelný a nemá žádné přirozené nepřátele. Zničit ho může jen sucho a přímé sluneční světlo.

Vyhovují mu teploty kolem 19 až 25 stupňů Celsia a vysoká vlhkost 80–100 procent. Má rád akácie, dubovou a kaštanovou kůru.

Blob se mu říká podle stejnojmenného sci-fi filmu z roku 1958 se Stevem McQueenem, který bojuje s vetřelcem z vesmíru. Blob není rostlina, houba ani živočich. Pro vědce je ovšem největší záhadou právě jeho inteligence. Jak si může organismus, který nemá mozek ani nervovou soustavu, něco pamatovat, učit se nebo dokonce řešit různé problémy? Vápenatka tak možná donutí vědce zcela redefinovat podstatu biologické inteligence.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu