válkaČeskoslovenskoobjevy

Vánoční světýlka jsou skoro stejně stará jako první žárovka. Vznikla náhodou

Svou první žárovku si Thomas Alva Edison nechal patentovat v roce 1879. O rok později si v čase Vánoc pozval do své laboratoře v kalifornském Menlo Parku skupinu vládních úředníků. Aby muži do jeho pracovny ve tmě trefili, cestu osvítil několika zavěšenými světýlky. Aniž by to tehdy tušil, položil tak vlastně základy budoucích vánočních světýlek. I když světla měla pouze praktickou funkci, atmosféru Vánoc podtrhla dokonale.

Na stromek byla tato světla poprvé zavěšena v roce 1882 Edisonovým zaměstnancem Edwardem H. Johnsonem. Na tuto událost si do svého newyorského domu pozval rovnou i novináře, kteří byli stromkem s osmdesáti červenými, modrými a bílými žárovkami uneseni. Do té doby se používaly pouze klasické svíčky, s nimiž ale souviselo riziko požáru. Johnsonův strom byl navíc na otáčivém podstavci a za minutu opsal šestkrát kolečko.

Vánoční stromek v domě Edwarda H. Johnsona.

Vánoční stromek v domě Edwarda H. Johnsona.

Ač se první stromek osvětlený elektrickými žárovkami stal díky tisku senzací, žádná velká revoluce se zatím nekonala. V 90. letech minulého století byly žárovky stále luxusním zbožím a elektrice se ještě tolik nevěřilo. Ke zprovoznění vánočních světýlek bylo navíc třeba elektrikáře, kterých byla v té době stále pouhá hrstka. Světla tak zdobila pouze domy bohatých rodin. Později osvětlovala také výlohy obchodů.

Teprve v první dekádě 20. století přišel Albert Sadacca a jeho obchod s vánočními ozdobami, který světýlka zpopularizoval. Sadacca tehdy využil série nešťastných událostí, kdy několik vánočních stromků kvůli svíčkám vzplálo a způsobilo tragédii. Později se k němu v podnikání přidali i jeho bratři a společně dominovali obchodu s vánočními žárovkami až do 60. let.

Byla to poté Edisonova firma General Electric, která navrhla prototyp, k němuž nebylo zapotřebí asistenci elektrikáře. Jejich klasická světla obsahovala osm žárovek a stála dvanáct dolarů (cca 275 korun). Ve 30. letech byla součástí již takřka každé středostavovské rodiny v USA.

Malou exkurzi dějinami vánočních světýlek si můžete udělat v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu