válkaČeskoslovenskoobjevy

Vánoční nákupy v Praze před 50 lety: na šunku jste si mohli nechat zajít chuť

+ 1 fotka+ 2 fotky

Z dobových filmových záběrů natočených v Praze v prosinci roku 1964 se zdá, že česká metropole zdaleka netrpěla takovým předvánočním shonem jako dnes. Všeho tenkrát bylo méně – aut i i lidí v ulicích, turistů na Karlově mostě i zboží za pulty. Nezdá se však, že by byli lidé tenkrát méně šťastnější.

Jan Kyzlink 11. prosince 2017

Město působí tak trochu ospale. Vltavu nebrázdí výletní lodě, pár člunů odpočívá po letní sezóně na břehu a na chvějící se hladině řeky se zrcadlí kupole, věžičky a věže staré Prahy. Po Karlově mostě se šinou starší škodovky (nový model 1000 MB, lidově nazývaný embéčko, byl teprve nedávno uveden na trh). Rok 1964 je posledním rokem, kdy po Karlově mostu jezdí auta, příští rok se začne s opravou mostu a dopravní provoz zde bude navždy zrušen.

Karlův most v roce 1964, foto: Zdenek Voženílek

Karlův most v roce 1964, foto: Zdenek Voženílek

Vánočními dekoracemi vyzdobené výkladní skříně lákají k nákupům, byť na rozdíl od dneška nejsou zdaleka tak přeplněné zbožím. Zdání hojnosti tak mají alespoň vzbudit věže a pyramidy vystavěné z konzerv, vyrovnané řady lahví a ošatky plné vajec.

Podíváme-li se na tehdejší ceny, může získat dojem, že si Češi museli dát o Vánocích pořádně do nosu. Chleba za 2,60 Kčs, mléko za 1,8 Kčs, kilo šunky za 40 Kčs, láhev piva za 1,2 Kčs… Přepočítáme-li ovšem ceny vzhledem k poměru tehdejší a současné průměrné mzdy, rychle vystřízlivíme. Pecen chleba by dnes vyšel na 39,-Kč, litr mléka na 27,-Kč a kilová šiška šunkového salámu na neskutečných 604,-Kč!

Česká rodina u vánočního stromku v roce 1964

Česká rodina u vánočního stromku v roce 1964

Z Historické statistické ročenky ČSSR vyplývá, že průměrná česká domácnost si nyní – po padesáti letech – může koupit z výplaty například 6,5krát více kuřat, 8,9krát více zrnkové kávy, 9,3krát více slunečnicového oleje nebo 5,7krát více litrů tuzemáku než před padesáti lety. Zatímco průměrná mzda, která v roce 1964 činila 1456 korun, stačila třeba na 18,2 litru „rumu“, v září roku 2014 z ní bylo možné koupit 103 litrů.

Obdobně velký rozdíl lze zaznamenat i v případě vajec. Oproti roku 1964 si jich můžeme z výplaty koupit 6,11krát více než tehdy. V roce 1964 by průměrný spotřebitel koupil z výplaty zhruba 139 balení s deseti vejci, dnes by to bylo 847.

Vánoce v typické české domácnosti v roce 1964

Vánoce v typické české domácnosti v roce 1964

Krátký film z předvánoční Prahy roku 1964 končí znovu u řeky, do jejíž studených vod rybáři vrací živé kapry, kteří se ten rok neprodali. Je možné, že si je ne každý Čech mohl dovolit koupit: 1 kg kapru stál tehdy 11,- Kčs, což by dnes vyšlo na 166,- Kč, tedy o polovinu dráž, než za kolik si tuto rybu obvykle pořídíte v dnešní době. Spíš ale Češi dali přednost tučnějšímu vepřovému řízku, byť za kilogram masa zaplatili ještě dráž, a sice 28,- Kčs (tedy v přepočtu dnešních 422 Kč). Takže se o Vánocích asi moc nerozšoupli. Ovšem jen jídlo Vánoce šťastnými ani veselými nedělá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu