válkaČeskoslovenskoobjevy

Vánoce dorazily i na Mars, obří kráter je trvale zamrzlý, ukázaly záběry ze sondy

Vánoce dorazily i na Mars, obří kráter je trvale zamrzlý, ukázaly záběry ze sondy
Zdroj: dailymail.co.uk

Kráter Koroljev, který má v průměru 80 kilometrů, se zřejmě celý naplnil ledem. Odhalily to nové snímky, které poslala sonda Mars Express.

Tomáš Chalupa 23. prosince 2018

Kráter se nachází poblíž severního pólu, v oblasti zvané Mare Boreum. Je to vůbec poprvé, co byl na Marsu nalezen trvalý led, tedy takový, který je přítomen po celý rok. Vzniká díky fenoménu, který se nazývá chladná past (cold trap).

Do dva kilometry hlubokého kráteru proudí studený vzduch, který tak zespodu chladí ledovou krustu a brání tomu, aby roztála. Pod ledovou krustou, která funguje jako poklop nebo štít, je tak stále chladno. Led je tak v kráteru přítomen stále.

Záběry kráteru Koroljev byly pořízeny speciálním systémem CaSSIS na palubě sondy Mars Express z výšky 400 kilometrů. Primárním vědeckým cílem sondy ale není hledání vody nebo ledu, ale mapování plynů, které by mohly být spojeny s biologickou nebo geologickou aktivitou na Rudé planetě.

Sonda Mars Express je planetární sonda určená ke studiu planety Mars z oběžné dráhy okolo ní. Je třetí orbitální sondou činnou u Marsu a první planetární sondou Evropské vesmírné agentury vůbec. Sonda byla vypuštěna z kosmodromu Bajkonur 2. června 2003. Na konci listopadu 2005 sonda ukončila nominální misi a vstoupila do fáze tzv. prodloužené mise.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu