válkaČeskoslovenskoobjevy

Vampir měl být tajnou německou zbraní, nakonec skončil v rukou Američanů

Vampir měl být tajnou německou zbraní, nakonec skončil v rukou Američanů
Zdroj: achtungpanzer.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Němci ke konci války spoléhali stála více na své tajné zbraně. Většina z nich se neobjevila buď nikdy, nebo příliš pozdě. U systému Vampir platí to druhé. Němci jej nasadili příliš pozdě, aby něco změnil. Američanům se ale hodil.

Tomáš Chalupa 2. července 2015

Němci se začali už ve třicátých letech zabývat vývojem přístroje pro noční vidění. K opravdovému funkčnímu zbraňovému systému se ale dopracovali až v roce 1944. Jejich přístroj se jmenoval Vampir ZG 1229. Šlo o reflektor upevněný na útočné pušce StG 44, na kterém byl infračervený filtr a pod reflektorem byl umístěn dalekohled. Systém měl rovněž dosah asi 70 metrů a byl napájen kabelem z akumulátoru, který si nesl voják na zádech.

Jenže jak to u podobných novinek bylo, na bojiště se jich dostalo málo a v případě Německa pozdě. Bylo jimi vybaveno někoik rot tzv Nachtjäger, tedy nočních střelců. Tyto jednotky byly cvičeny speciálně k nočnímu boji a byly pro nepřítele smrtelným nebezpečím. Vampir používali také němečtí snipeři, kteří si jej montovali na své pušky. Výsledky byly podle všeho dobré, ale na zastavení nepřítel to stačit nemohlo.

Podobné zařízení Němci instalovali také na tanky Panther. I zde se ukázalo, že zařízení dává už tak zabijáckému tanku velkou výhodu. Bylo jich takto vybaveno kolem devadesáti. Jejich využití není příliš dobře zdokumentováno, byly nasazeny na východní frontě při útoku u Budapešti, v bojích kolem Vídně a v bitvě o Berlín. Němci zkoušeli nejrůznější infračervené zaměřovače instalovat i na další obrněná vozidla, například na kulometech transportérů.

Válku Vampir nezměnil ani změnit nemohl, ale po válce padl jako cenná kořist do rukou Američanů. Ti sice také experimentovali s vývojem infračervených zaměřovačů, ale do bojů se jim podařilo dostat jen nějakých 60 kusů určených pro odstřelovací pušky. Použili je v bojích na Okinawě. Německé systémy byly výrazně dokonalejší, takže Američanům pomohly v dalším rozvoji této technologie.

Dnes patří infračervené zaměřovače k běžné výbavě mnoha typů útočných a odstřelovacích pušek. Speciální jednotky by se bez nich neobešly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu