válkaČeskoslovenskoobjevy

Válka o Falklandy byla i válkou mediální, Britové prý hodili ostrovy jako návnadu

Válka o Falklandy byla i válkou mediální, Britové prý hodili ostrovy jako návnadu
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Válka o Falklandské ostrovy mezi Velkou Británií a Argentinou je velmi dobře popsaný válečný konflikt. Kromě samotné války o ostrovy se sváděl boj také o to, jak bude tato válka interpretována.

Tomáš Chalupa 2. dubna 2019

Vše totiž začalo mnohem dříve, než válka vypukla a argentinské jednotky se vylodily na ostrově. Britské tajné služby i ministerstvo obrany mělo stále více indicií, že Argentina přistoupí k vylodění na ostrovech. Margaret Thatcherová byla informována nejen, že hrozí bezprostřední nebezpečí, ale obdržela rovněž předpokládané datum vypuknutí konfliktu.

Na samotných Falklandských ostrovech přitom vše probíhalo normálně a 44 mužů místní vojenské posádky se právě připravovalo na návrat domů ze svého turnusu. V té době se začaly dít věci, které se opakovaly nedávno na Krymu. Britové zpozorovali výskyt maskovaných mužů, i místní obyvatelé potvrzovali, že na ostrovech jsou nějací neznámí muži bez označení. Americká tajná služba zachytila tajnou depeši, ze které vyplývalo, že na ostrově se z argentinské ponorky vylodila skupina mužů. Ponorka byla dokonce zpozorována nedaleko pobřeží. Velitel na Falklandách ihned odeslal informaci o ponorce do Velké Británie a … nestalo se nic. Na vrchním velitelství jeho hlášení stejně jako zprávy americké tajné služby naprosto ignorovali. O den později už začala skutečná invaze.

Malý kontingent britských mariňáků se dostal do velmi zlé situace. Hrstka Britů se sice bránila statečně a houževnatě (podařilo se jim mimo jiné zničit jedno výsadkové plavidlo), ale o výsledku boje nemohlo být pochyb. O to větší překvapení bylo, když britský tisk po návratu mariňáků psal o tom, že to byli zbabělci, kteří na invazní vojska téměř nevystřelili a způsobily britským ozbrojeným silám hanbu.

Bylo to dáno zejména argentinskou propagandou, která byla na celou situaci připravena mnohem lépe a chrlila do světa zprávy o vítězství, které se obešlo bez obětí a proběhlo velmi rychle. Svět v té době znal jen argentiskou verzi příběhu a podle toho také smýšlel o britských obráncích. Své udělaly také záběry zajatých Britů ležících na zemi. Na tyhle záběry se obyvatelům doma v Anglii velmi špatně dívalo.

Ve skutečnosti ale i Britové postupovali na mediální frontě podle plánu. Chtěli, aby světové společenství vnímalo Argentince jako nezpochybnitelné agresory, kteří napadli pokojné a téměř nebráněné souostroví. Británie měla být ta, kdo utrpěla škodu a potřebovala pomoc mezinárodního společenství. A přesně to se stalo. Po dohodě s Evropským hospodářským společenstvím uvalily evropské země na Argentinu ekonomické sankce. Invazi na Falklandy odsoudila i Rada bezpečnosti OSN, která požádala Argentinu, aby svá vojska stáhla. Na straně Argentiny tak stály jen jihoamerické státy.

V době po válce i mnoho let po ní se stále znovu objevovaly spekulace, že Britové vlastně nalákali Argentinu do léčky. Margaret Thatcherová měla mnoho informací o tom, že Argentina provede invazi. Neposílila obranu, neposlala do oblasti další vojáky, do poslední chvíle nechala věci tak, jako by se nic nedělo. Byl v tom záměr, aby se Argentina snáze pustila do války, kterou musela prohrát? Na podobné otázky byl opakovaně tázán i nástupce Margaret Thatcherové John Major. Nikdy na tyto dotazy neodpověděl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu